Евгени Лебедев напуска Русия през 1988 година и израства във Великобритания. По това време баща му, Александър Лебедев, работи като агент на КГБ по дипломатическо прикрите в Руското посолство в Лондон. След колапса на СССР Александър Лебедев успява да натрупа богатство и да се превърне в поредния олигарх. Той е близък приятел и дори съдружник с бившия лидер на Русия Михаил Горбачов.
През 2009 година Евгени и баща му купуват британския вестник Evening Standard. Така започва медийният възход на младия Лебедев, който днес също е приятел с много известни и влиятелни личности, включително и премиерa на Великобритания Борис Джонсън.
През последните дни във Великобритания, както и в цяла Европа и САЩ, започнаха протести против расизма. На Острова протестиращите поискаха свалянето на статуи, свързани с расизма, като под техните нападки попадна дори Уинстън Чърчил. Според Евгени Лебедев две снимки на Сталин показват накъде се е запътила Великобритания.
"Има една снимка от 1937 г., която показва Сталин, който се разхожда край Московският канал заедно с трима лейтенанти. Но на кадъра, публикуван 12 месеца по-късно, се виждат само двама. Липсващият лейтенант е Николай Ежов - съветски комисар, който бе екзекутиран по време на чистка. Той изчезна не само от службата, но и от снимката. Изтръгнат от историята от Сталин", започва своя коментар Евгени. Той разказва, че когато е напуснал Русия, тя е била страна, белязана от цензура, конформизъм и авторитаризъм.
"Сега се страхувам, че Великобритания се е насочила по същия път, който аз напуснах. Сравненията са ясно видими: ревностен революционен дух, егалитарна идеология и желание за пренаписване на национални митове", категоричен е Лебедев. Той разказва как след Ноемврийската революция СССР започва да заличава царската история на Русия.
"Статуите бяха свалени, книгите - изгорени, а самите Романови - екзекутирани през 1918 г. При Сталин, новият съветски цар, гласовете на критиците бяха заглушени. За идеолозите целта оправдава средствата - а историята и културата са най-силните оръжия. След смъртта на Сталин неговото наследство бе избелено, а режимът се опита да заличи голяма част от действията по време на управлението му. В продължение на десетилетия никой не знаеше какъв е мащабът на хората, убити от Сталин. През 1991 г. се случи нова революция в историята - статуите бяха свалени, улиците - преименувани", пише журналистът. По думите му само за една нощ протестиращите се появяват на улица Романов, където той живее, и свалят плаките, обезсмъртяващи известните съветски личности, които обитавали тези домове, заменяйки ги със свастики.
"Милиони не умират в трудови лагери или в гражданска война в днешна Великобритания, но притеснителното ехо на цензурата и груповото мислене изобилстват. Съжалявам, че трябва да го кажа, но BLM, едно прекрасно движение, което цели расово равенство, рискува да премахне свободата на мисълта и демократичния дебат в земята, която традиционно е техен защитник", притеснява се Лебедев.
"Тези хора няма да се успокоят, докато не заличат и последната препратка към нашата сложна история от публичните пространства. В очите на тези хора сър Робърт Пийл и Уилям Гладстоун вече не са реформатори и либерални премиери, а злодеи, асоциирани със своите семейства, които притежавали роби. Историята е пренаписвана пред очите ни. Свободните хора са принудени да се подадат на революцията. Натискът върху индивидуалните хора, компаниите, организациите и брандовете да подкрепят движението, целящо да подкопае британската история, бе необятен. Премахването на потенциално обидни епизоди на комедии, като Fawlty Towers и Little Britain от стрийминг платформите също демонстрира единната вечна истина на революциите - на ревностните хора им липсва чувство за хумор", допълва журналистът.
"Липсата на историческа памет превърна Сталин в популярен и силен лидер в модерна Русия. А приносът на британските военни и цивилни лидери се изкривява или пренебрегва. Днешните герои ще са утрешните злодеи. Да признаем недостатъците на нашите лидери не трябва да засенчат огромните приноси на хора като Чърчил и Гладстоун. Лично съм виждал последиците от заличената в бяло история. Опасявам се, че при преследването на равенството и справедливостта част от онова, което направи Великобритания наистина велика, ще се загуби. Нека хората не бъдат цензурирани, нека децата ни да видят сложната реалност от нашата история и нека паметниците на онези, които бяха тук преди нас, да останат. Като дете на Съветския съюз мога да ви кажа: свободите, които приемате за даденост, трябва да бъдат защитени", завършва Евгени Лебедев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.