Износът на италианско вино е достигнал най-ниското си равнище от 30 години, тъй като коронавирусът е свил търсенето. Това съобщи италианската асоциация на селскостопански производители Колдирети (Coldiretti), цитирана от Франс прес.
През тази година износът е намалял с 4 процента, след като вирусът принуди ресторантите в Италия и по света да затворят, а местните производители и износителите изпаднаха в затруднено положение.
Потреблението на италианско вино в Китай, където за първи път беше регистриран COVID-19 през декември, е потънало с 44% в периода януари-май, сочат данните на италианската статистическа служба Истат.
Във Франция потреблението на италианско вино е намаляло с 14 на сто, а във Великобритания, където роля играе и несигурността около Брекзит, е спаднало с 12 на сто, допълва БТА.
Износът за Германия и САЩ, където в бъдеще влияние може да имат и наказателните мита, е останал стабилен за разглеждания период, като има лек спад от 1%, посочва Колдирети.
Виното е основно селскостопанско перо в износа на Италия за САЩ, като експортът възлиза на 1,5 милиарда евро (1,8 милиарда долара) годишно.
През 2019 година приходите на Италия от вино са общо 6,4 милиарда евро.
По думите на председателя на Колдирети Еторе Прандини близо 40% от производителите изпитват затруднения заради кризата с коронавируса и трябва бързо да бъдат подкрепени износителите, както и да бъдат намалени разходите.
През юни италианското правителство прие разпореждане, с което се позволява около 70 милиона бутилки вино, които са излишък, да бъдат превърнати в дезинфектанти, за да се намали недостигът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.