Преди няколко дни на о. Лесбос се случва немислимото. "Джунглата" Мория - претъпкан мигрантски лагер, се запалва. Хиляди бежанци панически се опитват да се спасят. Сред тях е и Талибшах Хосейни. Той хваща трите си дъщери и подпирайки болната си жена тръгва да бяга от пламъците, които заобикалят пренаселената им палатка. Той е бил буден цяла нощ и е държал под око малките огньове в далечината. По едно време 37-годишният артист от Афганистан решил да погледне какво се случва отблизо, предупредил семействата около него да са нащрек и тръгнал. Когато се върнал обаче в очите му се четяла само паника.
"Беше ужасно. Малката ми дъщеря плачеше и ме питаше: "Татко, ще умрем ли?", разказва Талибшах пред BBC. Огънят помита всичко по пътя си. Сега от лагера има само пепел.
Безпомощност
Семейство Хосейни бягало през храсти, прескачало огради и продължило да тича цели 90 минути, докато стигнат на безопасно място от пожара. Те прекарали остатъка от нощта под открито небе на паркинг. Заедно с тях били и стотици други мигранти от Мория. "Дъщеря ми ми казваше: "Татко, студено ни е. Защо сме тук и какво ще се случи с нас?" Но аз нямам отговор на нито един от тези въпроси и ми е много трудно", споделя Талибшах. Той казва, че семейството му мами смъртта от 2019 година, когато напускат Афганистан, за да се спасят от талибаните. А когато пристигат в Мория, Талибшах започва да брои дните - Хосейни са в Гърция от девет месеца и пет дни.
Лагерът Мория, познат повече като "Джунглата", е построен за да даде подслон на 3000 души. В него обаче живеят повече от 13 хил. бежанци от около 70 държави. Най-много са тези от Афганистан.
Ужасна травма
Талибшах казва, че времето, което е прекарал в Мория, е най-лошият период в живота му. Пред очите му бременна жена е наръгана и умира. Многократно става свидетел на кражби и кавги.
"Не можех да спя по цели нощи. Страхувах се, че някой ще влезе в палатката ни и ще убие мен или семейството ми", споделя той. В продължение на осем месеца той, трите му дъщери и жена му, която има проблеми с бъбреците, живеят в малка палатка. Само преди месец, след десетки молби, те получават по-голяма палатка, която да поделят с още едно семейство.
"Тъкмо получихме новата си палатка, а сега тя изгоря. Ако не бяхме избягали, щеше да ни вземе със себе си", казва Хосейни.
Пътят до Лесбос
Въпреки конфликта в Афганистан, семейство Хосейни водело приличен живот. Талибшах бил един от главните членове на Националния театър и истинска знаменитост в родния си град. Той се снима и в телевизионни предавания като сатирик, който критикува бунтовниците, както и повдига социални и политически теми. През 2009 г. той се жени и му се раждат три дъщери: Фарима (9), Париза (7) и Марджан (4). Всичко вървяло добре, докато един ден комикът не решил да се присмива на талибаните и да хвали афганистанската армия в едно от предаванията си. Тогава дошли заплахите.
"Обичам страната си и обичах да работя за републиката и правителството, но те не ме подкрепиха, когато животът ми беше в опасност", споделя Талибшах, който е загубил баща си и двама от братята си в десетилетия на война в Афганистан. Той и семейството му решават да избягат. Докато пътуват из Европа, голямата му дъщеря започва да разбира различни езици. Талибшах казва, че се гордее с умното си момиче.
"Тя ми казва: Татко, не съм щастлива, защото ми отне училището. Толкова е трудно за баща да разочарова детето си. Не мога да ви опиша колко боли", споделя мъжа през сълзи.
Немислимото
Трудно е да оцелееш на Лесбос сега, въпреки опитите на гръцкото правителство да помогне на бездомните. В деня след пожара идва ван, който да раздаде храна на хората, но те са толкова много, че шофьорът решава да си тръгне. "Хората нямат нищо със себе си. През нощта става много студено, а те няма с какво да се завият. През деня е много слънчево, а няма сянка. Отчаяно търсим парче хартия или плат, с който да се предпазим от жегата. Децата плачат, а родителите им са паникьосани. Обстановката е ужасяваща", казва Хосейни.
Той твърди, че е страдал толкова много на Лесбос, че вече не е сигурен дали да напусне Афганистан е било правилното решение. "Няма вода, няма храна, няма тоалетна, няма и доктори. Имам проблеми с психиката и не знам какво да правя. Изпълнен съм с разкаяние. Не мога повече... по-добре да ни депортират обратно, ако няма да ни дадат подслон", споделя Талибшах.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.