IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Опасната конспирация QAnon е проблем не само на САЩ, но и на Европа

Сред поддръжниците й са и много неонацисти

Опасната конспирация QAnon е проблем не само на САЩ, но и на Европа

Яхт клубът в малко градче в Северна Германия вече не е това, което беше - много от членовете, предимно мъже на средна възраст, са погълнати от конспиративните теории на движението QAnon. Според тях коронавирусът е измама, създадена от тайни елити, а президентът Доналд Тръмп ще спаси света от машинациите им.

Мъжете вярват и в други теми, които циркулират сред последователите на QAnon в Германия - култ към флага на Третия германски райх, който е популярен сред неонацистите, както и фалшивото убеждение, че германският канцлер Ангела Меркел е била шпионин на Източногерманската служба за сигурност и скоро ще бъде арестувана.

Тези теории на конспирацията, както и много други, които бързо се разпространиха в социалните мрежи тази година, накараха Facebook да предприеме драстични действия за ограничаване на въздействието на QAnon в своите платформи. Във вторник компанията обяви, че "ще премахне всички Facebook страници, групи и акаунти в Instagram, представляващи QAnon, дори ако те не съдържат насилствено съдържание". Facebook заяви, че ще "премахне съответно съдържание, но това ще отнеме време и ще трябва да продължи през следващите дни и седмици."

Но може би е прекалено късно - конспирацията QAnon излезе от границите на САЩ, където също пламна като пандемия и се внедри дълбоко в Европа. Сред страниците, които Facebook вероятно ще премахне, са и тези на мъжете от германския яхт клуб, тъй като те са се превърнали в място за разпространение на фалшиви новини и конспиративни теории. Синът на един от тях, който иска да запази своята анонимност, разказва как баща му първо повярвал в това, че коронавирусът е измислица, а след това "пропаднал надолу по спиралата на конспиративни теории и повярвал в безумни неща". Той и останалите членове на яхт клуба издигнали знамето на неонацисткото движение на Райхсбургер (Гражданите на Райха). Последователите на Райхсбургер отричат, че Холокостът се е случил и са подхванали редица твърдения, подкрепяни от QAnon. Те се присъединиха към протеста в Берлин срещу мерките за овладяване на COVID-19 през август, на който присъстват и някои от членовете на яхт клуба.

QAnon се превърна в глобална заплаха

QAnon започна живота си като американски феномен. През октомври 2017 година анонимен потребител, наричащ себе си като Q, публикува поредица от съобщения във 4chan. Тези съобщения, често загадки, бяха станали известни като „Q капки“. Те представиха конспиративни теории за разследването на Мюлер за руска намеса в изборите през 2016 г. в САЩ и много други.

Оттогава популярността им започва да нараства

От началото на годината до последната седмица на септември свързаните с QAnon страници са имали 12,8 млн. интеракции. По-голямата част от тази онлайн дейност е от март, когато коронавирусът започна да се разпространява масово из Еворпа. А Facebook започна да се бори с QAnon през август, когато стартира процес по премахване на акаунти, които обсъждаха потенциално насилие. Във вторник от компанията обявиха: "Премахнахме над 1500 страници и групи за QAnon, съдържащи дискусии за потенциално насилие и над 6500 страници и групи, свързани с над 300 милитаризирани социални движения. Но ние вярваме, че тези усилия трябва да бъдат засилени."

Сред лъжите, публикувани и обсъждани в тези групи и на тези страници, са твърденията, че тайните организации са замесени в широко разпространен трафик и изтезания на деца, че 5G клетките причиняват рак и че политическите елити използват пандемията за наблюдение и контрол на хората.

Във Великобритания група във Facebook, посветена на спирането на разпространението на 5G, имаше почти 60 000 членове, преди социалната мрежа да изтрие акаунта през април.

Тези различни теми се вихрят заедно с антисемитски тропи и фашистки знаци. Освен Reichsflag, флагът на Британския съюз на фашистите от 30-те години се появи на едно събитие в Лондон, което привлече последователи на QAnon. Много последователи на QAnon и крайнодесни групи са обединени в убеждението, че е налице конфронтация между силите на злото и доброто.

В началото QAnon бе като всяка друга теория на конспирацията, с лошо направените си инфографики, безразборни видеоклипове и безкрайни препратки към стандартните теми, като Новия световен ред, семейство Ротшилд и, разбира се, Джордж Сорос. Но QAnon се разраства бързо и по такъв децентрализиран начин, че правителствата и технологичните компании се борят дори да разберат неговата логистика.

Сега милиони хора са абонирани за свързани с QAnon групи във Facebook. QAnon вече не е само за Тръмп, който "източва блатото" и не е само за педофили или #Pizzagate. С нарастването на популярността на QAnon, конспирацията започва да популяризира лъжи относно изменението на климата и протестите Black Lives Matter, популяризира ислямофобията и антисемитизма под прикритието, че това е "предупреждение" към последователите на култа, че глобалните елити се опитват да "подменят населението".

По целия свят увеличаване на препратките към QAnon са наблюдавани както онлайн, така и офлайн. На неотдавнашен протест срещу носенето на маски в Лондон, знаците Q, както и лозунги като "Голямото пробуждане" и "Ние сме бурята"- присъстваха сред тълпите. Всъщност, близо 5% от цялата подкрепа на QAnon вече идва от Великобритания. 

Неотдавнашен доклад публикуван в Wired изчислява, че около 200 000 британци вероятно подкрепят или поне симпатизират на QAnon - брой, който според повечето анализатори ще нарасне експоненциално през следващите месеци.

"QAnon не е толкова теория на конспирацията, колкото колективна мрежа от конспиративни теории, вярвания и социални тревоги", казва Ани Кели, съводеща и кореспондент от Обединеното кралство на популярния подкаст QAnonanonymous, който обхваща конспиративни теории.

Докато проследява базираните в Обединеното кралство групи на QAnon, Кели забелязва, че когато се публикува нещо за Тръмп или дори за политика и избори, то всъщност не получава толкова много внимание. Членовете на групата всъщност не реагират на тези теми, а се интересуват повече от местни събития и конспирации... една от популярните публикации бе теорията, че Джил Дандо, водещата на Crimewatch, е била застреляна, защото е щяла да разкрие инкриминираща информация за политиците.

Част от огромния успех на QAnon е свързан с липсата на централизация и цели. Докато журналистите и анализаторите успяват да проследяват популярни Q групи във Facebook и Instagram, в криптирани чат платформи като Telegram и десни платформи като Parler, няма лидер или фигура на QAnon.

Обществени фигури като отричащия климатичните промени Пиърс Корбин и бившият журналист на Ню Йорк Таймс, който се превърна в активист срещу маските Алекс Беренсън, са влиятелни фигури в групи, свързани с Q, но не са подкрепили публично QAnon като теория. Дори в най-популярните групи на QAnon във Facebook - като базираната в Обединеното кралство Eyes Wide Open, която до неотдавнашното й изтриване имаше близо 50 000 членове - QAnon никога не беше изрично одобрена. По-скоро групата се позиционира като неутрална общност, която просто се стреми към тома да "намери истината".

"Това прави регулирането на Q групите онлайн много по-трудно и трябва да се обърне много внимание, за да се разбере къде отиват поддръжниците и симпатизантите на Q и кого слушат", казва Кели, която добавя, че този вид структура често работи в полза на поддръжниците на QAnon. "Когато отидох на сбирката на площад Трафалгар, едно нещо, което хората ми казаха, беше, че те не са протестна група като Black Lives Matter."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата