IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Защо Европейският съюз се проваля в масовата ваксинация?

САЩ, Великобритания и Израел са далеч по-напред в имунизацията

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Още от самото начало на масовата ваксинация Европейският съюз е критикуван за бавния темп с който тя протича в страните-членки.

Обединеното кралство и САЩ са далеч пред ЕС по отношение на броя на ваксинираните хора. Досега Израел е ваксинирал 22% от девет милиона население, докато във Франция само 0,29% от населението е получило своята доза.

И така, какво се случва в страните-членки на ЕС и защо има забавяне на ваксините?

Как работи схемата на ЕС за ваксини?

ЕС координира закупуването на ваксини за всичките си 27 държави-членки.

Европейската комисия казва, че този подход избягва конкуренцията между страните от ЕС, тъй като всички те имат достъп до ваксини при еднакви условия, независимо от техния размер или покупателна способност. Договарянето на закупуването на големи количества също осигурява намаляване на разходите.

След като ЕС закупи ваксините, той ги разпределя между страните въз основа на тяхното население.

Какъв е проблемът?

ЕС одобри закупуването на 300 милиона дози от ваксината Pfizer / BioNTech през декември. Но компанията не успя да достави 12,5 милиона ваксини, които обеща на ЕС до края на 2020 г., поради проблеми с веригата на доставки.

Ръководителят на BioNTech каза пред германското списание Der Spiegel, че до забавянето се е стигнало, тъй като ЕС погрешно е приел, че няколко различни ваксини ще бъдат готови наведнъж. Той също така увери, че компанията му ще  увеличи производствения си капацитет.

Други страни, които досега са имали по

-голям успех във ваксинирането, също одобриха ваксината Moderna или Oxford-AstraZeneca. Сега ЕС одобри Moderna jab и удвои поръчката си на ваксината Pfizer / BioNTech до 600 милиона дози.

Колко души са били ваксинирани?

Досега са ваксинирани около 3,3 милиона от 448 милиона души в ЕС, според уебсайта Our World in Data.

В Германия, където 689 000 души са били ваксинирани до 11 януари, правителството е подложено на обстрел заради изоставането от другите страни в достъпа до ваксината Pfizer / BioNTech - въпреки че BioNTech е германска компания.

Във Франция броят на хората, получили удара, е малко под 190 000.

Холандия беше последната държава в ЕС, която започна ваксинации. Първият човек получи своята доза на 6 януари - 10 дни след европейските си съседи и близо месец след Великобритания. Към 11 януари са ваксинирани 45 000 души. Това доведе до вълна от недеволоство, а холандците са шокирани, че иначе добре уредената им и подредена държава е изнемогва с ваксинацията на хората, съобщават от BBC.

Италия до момента е прилагала 792 000 дози ваксина, а Испания 488 000 дози.

Говорител на Европейската комисия заяви пред BBC News, че основният проблем с ваксините в ЕС е ограниченото място в производството, посочвайки, че ЕС е инвестирал 100 милиона евро в производствените мощности на BioNTech преди разработването на ваксината.

По думите му стратегията за разпределяне на риска сред няколко доставчици е "фундаментално здрава" и че разнообразното портфолио от ваксини на ЕС, "ако се докаже, че са безопасни и ефективни, ще осигури почти два милиарда дози за европейските граждани".

Кои други ваксини купува ЕС?

Европейската комисия казва, че е постигнала споразумения с пет други фармацевтични компании за закупуване на стотици милиони ваксини, след като преминат клинични изпитвания:

AstraZeneca: 400 милиона дози
Sanofi-GSK: 300 милиона дози
Johnson & Johnson: 400 милиона дози
CureVac: 405 милиона дози
Moderna: 160 милиона дози

Комисията приключи първоначалните разговори с друга компания, Novavax, за до 200 милиона дози.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата