Ангела Меркел е "архитектът" зад фиаското с ваксините в Европа, защото е обсебена от това да бъде добра европейка. Обвинението към канцлерката в Берлин отправи водещият германски журналист Джулиан Райхелт, управляващ редактор на най-продавания в страната таблоид "Билд".
В момента Германия е ваксинирала едва около 6% от населението си, като са приложени 5 милиона първи дози и 3 милиона втори дози. За сравнение във Великобритания, която напусна ЕС, за да движи сама политиките си, над 21 милиона души са получили поне една доза срещу коронавирус, което е приблизително една трета от цялото население, съобщава "24 часа".
В началото на пандемията канцлерката Меркел и Германия председателстваха Съвета на ЕС и следователно бяха в позиция да повлияят на стратегията на ЕС за снабдяване с ваксини. За ключов съюзник на Меркел бе сочена Урсула фон дер Лайен - председателка на Европейската комисия и бивш германски министър на отбраната.
Тогава германската канцлерка настоя с общоевропейска политика ЕС да набави ваксини за всички свои държави членки и предупреди срещу "национализма при ваксините". Разпространението на инжекциите в ЕС обаче бе белязано от хаос и закъснения, оставяйки мнозина все още да чакат получаването на първата си доза защита срещу COVID-19.
Джулиан Райхелт заяви пред CNN, че вината за фиаското с ваксината лежи пряко на раменете на канцлерката. "Германия е архитектът на европейския провал, защото Германия и Меркел настояваха за следването на европейския план, който беше провал от самото начало. Тя искаше да направи всичко за Европа и с това да покаже, че е велика европейка", казва Райхелт.
Меркел е ярък критик на национализма на ваксините и непрекъснато предупреждава за опасностите от него. В обръщение към Световния икономически форум през януари тя защити позицията си. "За мен стана още по-ясно, отколкото преди, че трябва да изберем многостранен подход, че самоизолиращият подход няма да реши проблемите ни", каза канцлерката.
След като в крайна сметка се оказа, че поне засега ЕС няма достатъчно ваксини, Меркел получи обвинения и за смущаващия обрат по въпроса за прилагането на ваксината "АстраЗенека".
Първоначално Германия не препоръчваше ваксината за възрастни хора, твърдейки, че няма достатъчно данни, че тя е ефективна. Това отказа мнозина от препарата. Сега обаче германските здравни власти отмениха това решение и дадоха зелена светлина за всички възрастови групи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.