IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Маршовете на смъртта: По-малко известната жестокост на Холокоста

За първи път свидетелствата на оцелелите са преведени на английски

Маршовете на смъртта: По-малко известната жестокост на Холокоста

Снимка: БГНЕС

Разкази от първа ръка на оцелели от нацистки маршове на смъртта, които образуват поредната безмилостна глава на геноцида, са преведени на английски за първи път.

По време на маршовете на смъртта десетки хиляди хора загиват по пътищата от изтощение, застреляни за наказание или убити при привидно случайни кланета, докато нацистите местят хората от концлагерите преди освобождението от съюзниците. Оставяйки следа от кръв в цяла Европа .

Библиотеката на Холокоста на Винер, която събира свидетелства от малкия брой оцелели през 50-те и 60-те години, има за цел да хвърли светлина върху тези "мобилни концентрационни лагери" в новата си лондонска изложба "Маршове на смъртта: Доказателства и памет". Свидетелствата също ще бъдат достъпни безплатно онлайн.

Изложбата се фокусира върху този често пренебрегван аспект на Холокоста и върху това как са събрани криминалистични и други доказателства за маршовете на смъртта след края на Втората световна война.

Сред съвременните фотографии са тайни изображения, направени от Мария Зайденбергер, която е заснела принудителен марш от Бухенвалд до Дахау, докато е минавал близо до дома й в Хербертсхаузен. Майка й раздава картофи на затворниците, докато тя снима тайно от прозореца на дома им.

Изложбата откроява истории като тази на Гертруда Дийк, унгарска еврейка, изпратена в редица лагери. "Нейната история за оцеляването й е забележителна. Тя е била в марш на смъртта, след това се е скрила в плевня и е оцеляла при опити за сексуални нападения от войници и хора, с които се е сблъсквала", каза съучредничката на изложбата д-р Кристин Шмид.

Други изображения включват тези на Сабина и Фела Шепс, две полски еврейски сестри. Една снимка е направена в полско гето през 1939 г. "Те бяха депортирани в подлагера Грос-Росен и след това изпратени на този марш на смъртта. Имаме тези наистина трогателни изображения на жените в гетото, преди физическото им опустошение. И след това изображения от тях през май 1945 г., след освобождението. Те са напълно изтощени, напълно физически опустошени. Едната издъхва ден след заснемането на снимката. Можете просто да видите невероятните физически такси", обяснява Шмит.

"Няма толкова много оцелели от маршовете на смъртта, така че тези свидетелства, които имаме, са рядкост и са доста ценни. Този огромен, хаотичен период е история, която не се разказва често", казва тя.

"Образите от освобождението имат изкупление или положително въздействие", каза тя. "Винаги е съществувала тази идея, че лагерите са били освободени и всичко е приключило. Но това освобождение не беше момент, това беше дълъг и продължителен и траен процес."

В базата данни "Свидетелство за истината" на библиотеката има 45 свидетелства, отнасящи се само до походите на смъртта. 400 от тях сега са преведени, дигитализирани и достъпни за първи път на английски език. Останалите 1185 преведени свидетелства ще бъдат публикувани по-късно тази година.

Те обхващат теми, вариращи от описания на преживяването на нацистки гетота, концентрационни лагери и лагери на смъртта, до историите на онези, които са се скрили от нацистите, или на видно място, използвайки фалшиви самоличности, или на тавани и изби.

Авторите са оцелели евреи, роми и синти, както и други, които са били свидетели на нацистки преследвания. Има и няколко свидетелства от тези, които са участвали в съпротивителни действия срещу нацистите и техните сътрудници, както и от тези, които са успели да избягат от лагерите на смъртта.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата