Трансатлантическото напрежение по време на председателството на предишния президент на САЩ Доналд Тръмп в НАТО беше заменено от солидарността на съюзниците в алианса и взаимното доверие. Това мнение изрази Чарлз Купчан, бивш старши директор по европейските въпроси в Съвета за национална сигурност (SNB) на Белия дом, коментирайки резултатите от срещата на върха на НАТО в Брюксел, съобщава ТАСС.
"Нямаше големи изненади на срещата на върха на НАТО. Най-големият повод е, че последните четири години трансатлантическото напрежение беше заменено от съюзническа солидарност и взаимно доверие. Ангажиментът на отбраната към съюзниците като "свещен дълг", каза Купчан.
В момента той е старши сътрудник в неправителствения съвет по външни отношения и професор в престижния университет Джорджтаун в столицата на САЩ. В SNB той работи през 2014-2017 г. , по време на мандата като ръководител на американската администрация на Барак Обама.
От гледна точка на експерта, "твърдата реторика на срещата на върха на алианса спрямо Русия е очаквана, предвид лошото състояние на отношенията между правителствата на страните членки на НАТО и Москва". "Нито беше изненадващо, че Северноатлантическият алианс изрази загриженост относно стъпките на Китай в светлината на нарастващата загриженост от двете страни на Атлантическия океан за увеличаващата си мощ и амбиции на Пекин", убеден е експертът.
"По-скоро, препратките към Китай на срещите на върха и Г-7 във Великобритания и НАТО бяха по-калибрирани и балансирани, отколкото биха могли да получат ясната загриженост на Вашингтон за растежа на Китай.
"Европейците стъпват предпазливо, когато става въпрос за Пекин поради дълбоки икономически връзки с Китай. Окончателните съобщения от срещите на върха на Г-7 и НАТО предполагат, че Вашингтон и неговите съюзници работят усилено, за да намерят компромисна реторика, която е подходяща за всички", каза бившия служител на Белия дом.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.