Повишаване на цените на бензина и нафтата - това е само част от новото законодателство, което Европейската комисия предлага. Но как ще бъде компенсирани най-бедните европейци, които ще платят най-голямата цена?
Европейската комисия планира революция в защитата на климата. Комисията е подготвила пакет от законодателна инициативи, озаглавен "Готови за 55". Името насочва към целта до 2030-а година да бъдат постигнати 55 процента по-малко вредни емисии в сравнение с 1990-а. Следващата стъпка е "Готови за 100". Европейският съюз иска Европа да стане първият климатично неутрален континент до 2050-а, предава "Дойче Веле".
Корабите, както и вътрешните полети, трябва да станат част от търговията с въглеродни емисии - поощренията и наказанията за бизнеса, целящи ограничаване на замърсяването. Все още не е ясно дали Комисията иска да включи също градския транспорт и сградите. Някои държави членки като Полша определят подобен ход като "самоубийство".
"Разпределянето на тежестта", т.е. националните климатични цели за всяка страна членка, трябва да бъде предоговорено. Тази система отговаря за около 60 процента от емисиите в Европейския съюз. Около 40 процента се регулират от Схемата за търговия с емисии. Спорно е как правителствата в отделните държави могат да бъдат накарани да спазват резпределението. Всяка държава в ЕС може сама да реши как да добива енергия.
Екоданък по външните европейски граници и стимули за електромобилността
Фирмите, които произвеждат алуминий, цимент и торове, както и тези, които произвеждат електроенергия, трябва да бъдат защитени от конкуренцията от трети страни, където изискванията за опазване на климата не са толкова стриктни. Освен това трябва да се попречи на фирмите в Европа да изнасят продукцията си в по-слабо регулирани трети държави. САЩ, Китай и бързоразвиващите се страни са против подобен нов данък, понеже той може да противоречи на правилата на Световната търговска организация.
Данъчното облагане на нефта, газта, бензина и електроенергията, което засега все още е в полза на твърдите горива, трябва да се промени. Това гласи предложението на ЕК. Потребителските цени на газта, бензина и нефта може да се увеличат, но пък електроенергията - основен двигател за електромобилите - може да поевтинее. За целта обаче членките на ЕС трябва да гласуват единодушно, което през последните години не се е случвало.
Двигателите с вътрешно горене засега няма да бъдат забранени, но използването им ще стане толкова скъпо, че от 2030-а година те де факто ще станат непродаваеми. ЕК възнамерява да регламентира и намерението за намаляване с 60 до 90 процента на емисиите въглероден двуокис, които се изпускат от автомобилите - нещо, което би могло да се постигне само с преминаването към електромоторите. До 2050-а година не би трябвало автомобилите да отделят вредни емисии и най-късно тогава производството на двигатели с вътрешно горене може да бъде преуставено, освен ако не ползват алтернативни горива, като например на растителна основа. Използването на водород и алтернативи на керосина трябва да бъде насърчавано.
До 2030-а година броят на общественодостъпните колонки за зареждане с електричество и водород трябва да достигне три милиона.
Пътуванията със самолет ще поскъпнат
Разработването на устойчиви или "зелени" заместители на керосина постепенно трябва да стане задължително за европейските полети. До 2050-а година техният дял трябва да надхвърли 60 процента. И тъй като тези заместители поне засега са пет пъти по-скъпи от керосина, цените за пътуванията по въздуха ще нараснат рязко. Еврокомисарят по опазването на климата Франс Тимерманс заяви, че не иска да забрани вътрешноевропейските полети, а да ги направи непривлекателни. Разширяването на железопътната мрежа трябва да предложи алтернатива.
Нови разпоредби в строителството и земеделието
ЕК възнамерява да заложи и обвързваща цел за ограничаване на използването на енергия с 32,5 процента до 2030-а година чрез изолация на сградите, енергийно неутрално ново строителство и по-ефективни инсталации за отопление и климатизация. Намеренията са на първо място да бъдат санирани обществените сгради, болниците, училищата и социалните жилища.
А на земеделието и на горското стопанство предстои да се възложи в най-скоро време да започнат да функционират "климатично неутрално". Селските и горските стопанства ще трябва да могат да докажат, че компенсират всеки произведен тон въглероден двуокис. За обикновения животновъдец това означава: за всяка крава, която отделя метан, трябва да се засадят три дървета, които да компенсират вредните емисии.
Животновъдите трябва да компенсират вредните емисии, които кравите им отделят.
Животновъдите трябва да компенсират вредните емисии, които кравите им отделят.
От теорията към практиката
Преди да влязат в сила тези разпоредби трябва да получат одобрението на Европейския парламент и на Европейския съвет. Като още отсега по всички въпроси има спорове между министри, депутати, лобисти и климатични активисти. Очаква се законодателната процедура да продължи една година, след което ще минат още две, докато законодателството на националните държави бъде напаснато спрямо европейските рамки. Същевременно предстои създаването на социален климатичен фонд, който да подпомогне държавите при реализацията на заложените в програмата на ЕК цели.
По този повод "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" отбелязва: "С пари може да се разреши всеки конфликт, гласи една брюкселска мъдрост. И създаването на социалния фонд би трябвало да убеди критично настроените към "разширяването на обхвата" на емисионната търговия по отношение на сградите и транспорта. 20 процента от приходите от емисионната търговия ще бъдат предоставени на бедните домакинства и на бедните държави за смекчаване на социалните последици - тъй като именно те ще бъдат най-засегнати от повишените цени на бензина и нафтата за отопление. Накрая ще стане така, че българинът ще трябва да плаща за нафта за отопление повече, тъй като богатият германец му е изкупил правата за въглероден двуокис за своя джип, изтъкват критиците. При това българският обитател на имот би трябвало да има по-голям потенциал да спести повече въглероден двуокис, поради което е правилно с високи цени за въглеродния двуокис да бъде стимулиран да си купи ново отопление."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.