Отчаяни, уплашени и молещи се за помощ, те излизат от тъмнината: група от езидски мигранти, изгубени в горите на Източна Европа.
Това е сюрреалистична гледка - и такава, която се повтаря през много последните нощи.
След като са преживели преследвания от ИДИЛ у дома в Ирак, тук на границата между Беларус и Литва, езидите се оказват уловени в спиращ дъха циничен заговор. Авторитарният лидер на Беларус Александър Лукашенко e обвинен, че използва тези отчаяни души като пионки в играта си с високи залози срещу Европейския съюз.
"Не ме изпращайте обратно в Беларус!" моли Римон, един от групата от осем мигранти, стискайки от ръка литовската гранична охрана.
Иракчаните призовават друг свой сънародник, Абу Усама - все още скитащ през тъмната гора със своя 10-годишен син - да се подчини на относителната безопасност на ареста. Разплаканият мъж с дете на ръце изплува сред дърветата, синът се вайка от страх, а бащата се хвърля на земята и вика "Аллах!"
В небето над главите им жужи хеликоптер, а охраната чува по радиото си, че нейните монитори са засекли топлинните показатели на още 15 мигранти наблизо, които чакат да преминат границата.
В рамките на 24 часа от 27 до 28 юли на границата са уловени рекорден брой мигранти - 171 души, като много от тях са иракчани. Повече от 4000 бежанци са уловени до момента тази година.
"Масово отмъщение"
Европейските служители казват, че бюрокрацията на Лукашенко извлича хиляди евро от всеки пътник, след което ги превръща в "оръжия" - според литовския външен министър Габриелиус Ландсбергис - с цел да натовари съседката си Литва.
Длъжностни лица казват, че мигрантите се превозват от Близкия изток до Минск, а след това се насочват до границата между Беларус и Литва от неуточнени фасилитатори, където им е разрешено да преминават, безпрепятствено от граничната полиция на Беларус.
Литва го нарече "дребно", но "масово отмъщение" за санкциите, наложени от ЕС, след като Беларус принуди самолет на Ryanair да кацне в Минск, за да бъде арестуван опозиционен блогър, който бе на борда на машината.
Представител на западното разузнаване заяви пред CNN, че схемата не може да функционира без разрешението на беларуската държава и че Лукашенко вероятно използва мигрантите като начин да притисне ЕС в преговори за премахване на санкциите срещу него.
Ключовият съюзник на Беларус - Русия, играе роля в тази тъмна търговия, каза представителят на западните разузнавателни служби и добави, че руското правителство е използвало подобна схема за мигранти в Норвегия и Финландия през 2015 г. Длъжностното лице заяви, че е много вероятно Беларус да се възползва от руските съвети, информация и помощ за установяване на този най-нов транзитен маршрут.
През юни, когато броят на пристигащите в страната мигранти ескалира малко след налагането на санкциите, Лукашенко заяви: "Няма да задържим никого. В крайна сметка ние не сме тяхната крайна дестинация. Те се насочват към просветена, топла, уютна Европа ."
В сряда белоруски служители заведоха CNN и други медии до границата си като част от организирано турне. Длъжностни лица заявяват, че мигрантите, дошли в Беларус, са го направили като туристи и не са платили пари, за да улеснят преминаването си. Според тях белоруските граничари са заети с предотвратяването на престъпна дейност и мигрантите се промъкнаха през пропуските в граничната ограда.
Роман Подлинев, заместник -председател на комитета за държавна граница, заяви, че Литва не е в състояние да контролира ситуацията и е прибягнала до "радикални методи". Той каза пред журналисти, включително CNN, че: "Въпреки нашите споразумения, литовската страна се опитва да доведе незаконно до границата с Беларус бежанците, които поискаха убежище в ЕС, и се опитва да ги изтласка на територията на Беларус със сила и насилие".
Граничният комитет представи видеозаписи, заснети от техния персонал, които според тях са доказателство за техните твърдения, че литовската гранична охрана използва сила, за да отблъсне или да върне мигрантите, както и че им отказва медицинска помощ. Те също така водят журналистите в болница, където ги срещат с мигрант на име Хюсеин, който казва, че е бил принуден да се върне и пребит от литовските граничари. Литовските власти отричат използването на сила.
В отговор на увеличаването на броя на мигрантите, които се опитват да влязат в страната, Литва започна изграждането на дебела ограда по границата си. Преди това страната разчиташе на гъста гора, за да възпре всеки да пресече.
Този уикенд, според литовски служители, броят на мигрантите, преминаващи в страната, е спаднал до нула, след като Литва изпрати подкрепление в граничния район и започна да излъчва предупредителни съобщения на арабски, кюрдски, френски, руски и английски по високоговорители.
Представители на ЕС също приложиха дипломатически натиск върху Ирак, а в отговор страната прекрати полетите до Минск и изпрати самолет за събиране на мигранти от Беларус. Ахмед Ал Сахаф, говорител на иракското външно министерство, заяви пред CNN, че самолетът се е върнал със запълнени 130 от 400 места.
Но въпреки че Литва постигна известен успех в справянето си с кризата през последните дни, заплахата се измести. Външният министър Габриелиус Ландсбергис предупреди, че Беларус сега търси либерален визов режим с Пакистан или Мароко, за да продължи потока от мигранти.
А въпросът стигна до съседите на Литва, тъй като тези, които вече са в Беларус, търсят алтернативни маршрути. В понеделник Полша съобщи, че е задържала рекордни 349 мигранти без документи през уикенда, много от които са иракчани.
Друг от съседите на Беларус от ЕС, Латвия, задържа 140 мигранти в понеделник и десетки други през уикенда. Вътрешният министър предложи извънредно положение, а служителите изразиха необходимостта от лагери за мигранти.
Полицейските участъци препълват
Историите на тези, които се кръстосват горите, са болезнено познати. CNN разговаря с група от дузина езиди, заловени именно там.
Никой от тях не е носил физически паспорт - вместо това са сканирали документите на телефоните си. Някои носят имена на езидите и показват, че са родени в град Дохук, крепост на иракското малцинство, чиито членове са били жестоко атакувани от ИДИЛ.
ИДИЛ уби хиляди езиди мъже и пороби хиляди жени и деца между 2014 и 2017 г., в това, което ООН нарече геноцид.
Един от мъжете носи със себе си самолетен билет за 542 долара от иракската столица Багдад.
Те казват, че са взели такси от столицата на Беларус, след което са последвали GPS през гората и през границата. След това граничните служители ги намерат в гората, преди да бъдат отведени до местна гранична охрана, за по-нататъшно разследване, а след това са транспортирани до ареста.
Страната им на произход поражда още една неотложна загриженост за Литва: потенциален приток на терористи.
Представителят на разузнаването заявява пред CNN, че има реални опасения, че джихадистите от Близкия изток могат да проникнат в тези маршрути.
Вече има няколко случая, които предизвикват загриженост, казва служителят, но това може да са били лица, които преди това са били наблюдавани заради връзки с терористични групи, а след това са извършили пътуването не за да извършат терористична атака, а по икономически причини.
Потокът от хора е безмилостен. Той трансформира много от тихите гранични градове на Литва - техните полицейски участъци сега препълват новопристигналите мигранти.
В населеното място Пошконис граничните служители са предали кухнята на си на новопристигналите.
В Диевенишкес местните жители протестират срещу превръщането на стар жилищен блок в център за задържане на до 500 мигранти. Те казват, че не са против мигрантите, но твърдят, че не трябва да бъдат настанени толкова близо до детската градина.
Друг лагер в Друскининкай прелива от африканци и иракчани, ядосани, че са натъпкани във военни палатки и заключени в центъра по време на пандемията.
Мнозина настояват, че не са плащали на трафикантите, за да стигнат дотук. Но Али от Багдад казва, че някои плащат от 5000 до 6000 евро, дори до 15 000 евро на трафиканти за ВИП услуга до най-ценената дестинация в Европа: Германия.
Али казва, че беларусите "ни бутат, те ни използват като оръжия, защото Беларус има проблеми с Литва. Като оръжия. Те ни използват, но ние се нуждаем от това."
Друг жител на лагера - също от Багдад - добавя: "Имаме нужда от това, тъй като животът ни е в опасност. Ние нямаме живот в Ирак."
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.