44-годишна горска инженерка и 27-годишна научна сътрудничка: за първи път в Германия две трансджендър жени влизат в Бундестага. И двете са от Зелените. Тази година в изборите участваха четири трансджендър кандидатки, пише Дойче веле.
За първи път две трансджендър жени влизат в германския парламент - Теса Ганзерер и Нюке Славик. Ганзерер, която досега е била депутат в баварския парламент, е била номер 13 в баварската листа за Бундестаг. Тя обяви публично, че е с транссексуална ориентация през 2018 година. Славик бе на 11 място в листата на Зелените в провинция Северен Рейн-Вестфалия.
"Исторически момент за Германия"
В избирателния окръг на Теса Ганзерер (Нюрнберг-Север) битката е била много оспорвана. Зелената кандидатка все пак е успяла да събере повече гласове от кандидатката на социалдемократите Габриела Хайнрих и така застанала на второ място след кандидата на ХСС Себастиан Брем. Пред баварското радио Теса Ганзерер подчерта, че е постигнала "супер резултат", който е знак за едно отворено и толерантно общество.
44-годишната Ганзерер е специалистка по горско инженерство. Тя живее със съпругата си и децата им в Нюрнберг.
Нюке Славик живее в Лезеркузен. Тя е на 27 години, научна сътрудничка, баща ѝ е поляк - семейството му напуска областта Силезия и се заселва в Германия през 1970-те. В своя профил в Инстаграм тя написа: "Невероятно! Все още не мога да повярвам." Славик призова за приемането на план за действие срещу хомофобията и трансфобията.
Досега в Бундестага е имало само един трансджендър политик - Кристиан Шенк. Той обаче обяви сексуалната си ориентация публично едва след като напусна парламента. "Изборите за Бундестаг през 2021 са от тази гледна точка исторически момент", каза Габриели Нокс Кьониг от федералния съюз Транс още преди вота, визирайки четирите трансджендър кандидат-депутатки. Освен Теса Ганзерер и Нюке Славик, за място в Бундестага се бориха и Виктория Бросарт от Зелените и Риа Сибил Гайер от социалдемократите. Те обаче не успяха да получат нужните гласове.
Трансджендър лицата и документите за самоличност
В Германия хомосексуалността е била преследвана от закона до 1969 година - по смисъла на тогавашния Наказателен кодекс от 1872 година. Еднополовите бракове са позволени от 2017 г. насам. Според 40-годишно правило, известно като транссексуален закон, в Германия транссексуалните могат да променят името и пола в документите си за самоличност само ако преминат през преглед при психолог и се подложат на разпит с интимни въпроси пред съда.
Подобно на много трансджендър личности в Германия, и Теса Ганзерер от Зелените отказа да смени името и пола си в своите документи заради условията в закона. На изборите тя се яви със старото си мъжко име Маркус.
Ich bedanke mich von ganzem Herzen für das Vertrauen der Wähler*innen. Ich bin noch ganz überwältigt, freue mich aber riesig auf meine neue Aufgabe in Berlin! Meinen Glückwunsch auch an @nyke_slawik!#QueereRepräsentanzMatters pic.twitter.com/1HOb2x3Nt4
— Tessa Ganserer (@GansGruen) September 27, 2021
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.