IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Колко зависими са САЩ, Европа и Великобритания от руския нефт и газ?

По-лесно ще намерим алтернатива за доставки на петрол

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

САЩ, Великобритания и ЕС обявиха, че ще ограничат вноса на руски петрол. Този ход дойде, след като Русия предупреди, че може да прекъсне доставките на газ за европейските страни, ако бъде въведена забрана за закупуване на руски петрол.

Какви санкции има за руския нефт и газ?

САЩ обявиха пълна забрана на руския внос на петрол, газ и въглища, след като Украйна призова за разширяване на санкциите.

Обединеното кралство трябва постепенно да прекрати вноса на руски петрол до края на годината, а ЕС намалява вноса си с две трети. Правителството на Обединеното кралство казва, че това им дава достатъчно време да намерят алтернативни доставки.

Вицепремиерът на Русия Александър Новак каза, че отхвърлянето на руския петрол ще доведе до "катастрофални последици за световния пазар".

Цените на петрола и газа вече се покачиха рязко и може да се повишат още повече, ако Русия спре износа.

Колко петрол изнася Русия?

Русия е третият най-голям производител на петрол в света след САЩ и Саудитска Арабия.

От около пет милиона барела суров петрол, които изнася всеки ден, повече от половината отиват за Европа.

САЩ са по-малко зависими, като около 3% от техния внос на петрол идва от Русия през 2020 г.

Има ли алтернативни доставки на петрол?

Бен МакУилямс казва, че би трябвало да е по-лесно да се намерят алтернативни доставчици на петрол, отколкото на газ, "тъй като няма толкова много тръбопроводи. Има петрол, който идва от Русия, но има и много пратки от другаде".

САЩ поиска от Саудитска Арабия да увеличи производството си на петрол, но страната отхвърли предишните искания на САЩ за увеличаване на производството, за да намалят цените на петрола.

Саудитска Арабия е най-големият производител в ОПЕК, петролния картел, на който се падат около 60% от суровия петрол, търгуван в международен план. Поради това ОПЕК има ключова роля за влияние върху цените на петрола.

Русия не е в ОПЕК, но работи с нея от 2017 г., за да постави ограничения върху производството на петрол, за да запази печалбите за производителите.

САЩ също така се стреми към облекчаване на петролните санкции към Венецуела. Преди тя беше ключов доставчик на петрол за Америка, но напоследък Венецуела до голяма степен продава своя петрол на Китай.

Какво би станало, ако руският газ спре да постъпва в Западна Европа?

Цените на отоплението, които вече са високи, биха се увеличили още повече.

Руският газ представлява около 40% от вноса на природен газ в ЕС. Ако това кранче пресъхне, Италия и Германия биха били особено уязвими.

Европа може да се обърне към съществуващите износители на газ като Катар - или Алжир и Нигерия, но има практически пречки за бързото разширяване на производството.

Русия осигурява само около 5% от газовите доставки на Обединеното кралство, а САЩ не внасят руски газ.

Въпреки това, цените в Обединеното кралство и САЩ все още се повишават значително поради въздействащия ефект от недостига на доставки.

Може ли да се намерят алтернативи на руския газ?

Не е много лесно.

"По-трудно е да се замести газът, защото имаме тези големи тръби, които доставят руски газ към Европа", казва Бен МакУилямс, анализатор на енергийната политика.

Мозъчният тръст Bruegel прогнозира, че ако Русия спре доставките на газ за Европа, тогава Европа може да внася повече втечнен природен газ (LNG) от САЩ.

Това също може да увеличи използването на други енергийни източници, но този процес не би бил бърз и лесен.

"Възобновяемите енергийни източници отнемат време, за да се внедрят, така че в краткосрочен план това не е решение", казва изследователският анализатор Симоне Талиапиетра. "За следващата зима това, което може да направи разлика, е смяната на горивото, като например отварянето на въглищни електроцентрали, както Италия и Германия имат планове да направят в случай на извънредна ситуация.

ЕС предложи план да направи Европа независима от руските изкопаеми горива преди 2030 г. - включително мерки за диверсификация на доставките на газ и замяна на газ в производството на отопление и електроенергия.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата