11 държави от Европейския съюз създадоха нова група, която да подкрепи дипломацията на блока в областта на климата и да я постави в центъра на външната политика и сигурността на ЕС.
Учредителната среща на тази нова така наречена "Група на приятелите", оглавявана от Германия и Дания, се проведе в Люксембург преди заседанието на Съвета по външни работи.
В нея участваха и министри от Финландия, Франция, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Нидерландия, Испания и Швеция, предава БГНЕС.
"Проведохме среща на тези, които в качеството си на външни министри още веднъж дават да се разбере, че климатичната криза е най-голямата заплаха за сигурността ни през този век", заяви пред репортери германският външен министър Аналена Бербок.
"Виждаме по брутален начин, че климатичната криза все повече се превръща в криза на сигурността и че всяка мярка за защита на климата е и принос към световния мир и международната сигурност.
"Колкото повече възобновяеми енергийни източници разширяваме в световен мащаб, толкова по-остро можем да се противопоставим на климатичната криза като конфликт и по този начин да допринесем и за конференцията за климата в Шарм ел-Шейх през ноември тази година", добави тя.
В изявление групата заяви, че ще се съсредоточи върху засилването на "връзката между климата и сигурността в рамките на външната политика на ЕС", както и върху ускоряването на глобалния енергиен преход и постепенното отказване от изкопаемите горива.
Те определиха кризата с климата като "екзистенциална заплаха за човечеството, международния мир и сигурността" и заявиха, че "глобалните действия в областта на климата все още не достигат, за да се постигнат 1,5 градуса и целите на Парижкото споразумение и Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие".
За Оливия Лазард, сътрудник в Carnegie Europe, тази нова група е " добър и дългоочакван ход".
"Фактът, че сега те до известна степен рамкират действията в областта на климата под чадъра на външната политика и отбраната, е наистина важен", каза тя пред Euronews.
Въпреки това, според нея, инициативата "все още е доста ограничена по отношение на обхвата".
Участващите в инициативата държави членки искат ЕС чрез водещия си регламент "Зелена сделка" да поеме водеща роля в действията за смекчаване на последиците от изменението на климата и да засили солидарността с по-уязвимите страни по света.
Те също така заявиха, че блокът от 27 държави трябва да укрепи съюзите със съмишленици преди COP27, който ще се проведе през ноември в египетския курортен град Шарм ел-Шейх.