Грета Тунберг се присъедини към огромен протест в Рейнланд срещу разширяването на въглищна мина, която вече е погълнала 20 села и поставя все по-неудобни въпроси пред членовете на Зелените в управляващата коалиция в Германия.
Стоейки под проливния дъжд, повече от 35 000 екоактивисти маршируваха през кална местност до края на 21-вата цел: Люцерат - живописно селце, което беше до голяма степен разрушено миналата седмица, за да направи място за разширяването на масивната мина Garzweiler II. Докато вървяха, те настояваха за "климатична справедливост" и скандираха: "Люцерат трябва да остане".
"Germany is really embarrassing itself right now."@GretaThunberg has joined climate activists in Germany who are resisting the demolition of the Luetzerath village for a coal mine expansion. pic.twitter.com/yEmjWtycVP
— DW News (@dwnews) January 14, 2023
Но приповдигнатото настроение изчезна, когато около 1000 хардкор протестиращи се опитаха да пробият ограда, поставена от властите около Люцерат и бяха отблъснати от полицията, стреляща с водни оръдия и използвайки лютив спрей.
По-рано протестиращите, докарани с автобуси от Германия и отвъд нея, преминаха през тесните улици на Кеенберг, съседно село, също маркирано за унищожение, но пощадено съгласно компромиса, договорен миналия октомври. Много от къщите отдавна са били изоставени, след като са били закупени от RWE, енергийният гигант, разработващ областта.
Говорейки от импровизирана платформа, на фона на гигантски копач, Тунберг похвали активистите, които са се барикадирали в Люцерат, преди да бъдат отстранени от полицията миналата седмица. "Това, което се случва в Люцерат, не остава в Люцерат", заяви тя. "Докато въглеродът е в земята, борбата продължава."
Тя осъди германското правителство за неговите "срамни сделки" с енергийните компании, добавяйки: "Как можем да продължим по този път, който знаем, че не води до никъде?"
Видеа, заснети по-късно, показват как Тунберг заедно с останалите активисти са грубо изтегляни от района.
Fossil fuel companies need violence to keep extracting coal.
Here @GretaThunberg and @Luisamneubauer being brutaly pushed during the legal and registered protest.pic.twitter.com/EsmghEngsp
— ᴊᴏᴀɴɪᴇ ʟᴇᴍᴇʀᴄɪᴇʀ (@JoanieLemercier) January 15, 2023
Митингът дойде в края на седмица, в която повече от 1000 полицаи бяха изпратени в Люцерат, за да премахнат стотиците активисти, които в продължение на месеци живееха в изоставени сгради и в къщи на дървета в околните гори, надявайки се да блокират проекта.
30-годишната Алма, френска активистка, е била в едно на 13 метра над земята с петима други активисти, когато двама полицаи се появяват в машина за събиране на череши в петък следобед. "Те казаха: "Трябва да излезеш, защото няма да бъдем добри". Аз отказах, така че ме завързаха с въже и ме измъкнаха", разказва тя пред The Times.
Други активисти отвърнаха на удара, хвърляйки камъни, бутилки, фойерверки и бензинови бомби. Но в петък вечерта всичко беше почти приключило. Полицията съобщи, че 470 души са напуснали района, 320 доброволно, а останалите - насила. Имаше и редица арести. След това копачите започнаха работа.
Люцерат отдавна беше в полезрението на RWE. Той се намира на ръба на Garzweiler II - открита лигнитна мина с дълбочина до 190 метра, която е превърнала повече от 30 квадратни мили провинция в сюрреалистичен лунен пейзаж, обработван от гигантски машини за копаене. Градът беше обречен от 260-те милиона тона лигнитни въглища под него. Също така подредени за разрушаване бяха Кейнберг и четири близки села.
През последните няколко години RWE изкупува имоти, оставяйки къщите заковани с дъски и улиците пусти. Когато екип на The Times посещава Люцерат през лятото на 2021 г., е останал само един жител: Екхард Хойкамп, фермер, чиито пра-пра-дядовци са се заселили там преди повече от 100 години и чието неподчинение го е превърнало в символ на съпротивата. Миналия април, изтощен от съдебни битки, той се съгласи да продаде фермата си от 18-ти век и да напусне. Но активистите, които той бе позволил да разположат лагер на неговата земя, нарастваха на брой и се заклеха да се съпротивляват.
През октомври споразумение, договорено от националните и местните правителства, позволи на RWE да разруши Люцерат в замяна на щадене на петте си съседи и за изнасяне до 2030 г., от 2038 г., постепенното спиране на въглищата в Северен Рейн-Вестфалия. Поддръжниците на сделката казаха, че лигнитът, силно замърсяваща форма на кафяви въглища, е необходим, след като руският енергиен гигант Газпром намали доставките на газ. Но твърдението се оспорва от експерти. "Нашето проучване ясно показва, че Люцерат не трябва да бъде унищожаван и миниран", заяви Клаудия Кемферт, ръководител на енергетиката в Германския институт за икономически изследвания. "Има достатъчно въглища в съществуващите райони."
Въпросът е труден за Зелените, младши членове на управляващата национална коалиция, водена от канцлера Олаф Шолц и правителството на Северен Рейн Вестфалия. Робърт Хабек, вицеканцлерът на Зелените, нарече октомврийското споразумение "добро решение". "Защитата на климата и протестите се нуждаят от символи, но празното селце Люцерат, където вече никой не живее, е грешният символ", каза той.
Няколко водещи фигури в движението се обявиха против сделката, гласовете им ставаха все по-силни с навлизането на копачите. 2000 членове на партията подписаха отворено писмо, озаглавено: "Не предавайте нашите основни зелени ценности: Люцерат трябва да остане."
Зелените са се измъквали от подобни кризи и преди. Но те ще гледат предпазливо на възможното въздействие върху вота им на държавните избори тази година, започвайки следващия месец с Берлин, където те са втората по големина партия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.