ЕК вписа троянската луканка като храна с традиционно специфичен характер. Продуктът е уникален за България. Освен троянската луканка, в този списък попадат още продукти като филе Елена, кайзерован врат "Тракия", панагюрска луканка, говежда пастърма и роле "Трапезица".
Храните с традиционно специфичен характер могат да се произвеждат по целия свят, ако се спазва традиционната рецепта. Тя не е тайна, публикувана е в официалния вестник на европейския съюз. Сдружението "Традиционни сурово-сушени месни продукти" успя да събере архив, който доказва, че тази луканка се произвежда в България от 30 години. Рецептата на троянската луканка, която я отличава от останалите, е, че освен говеждо, биволско и свинско месо, черен или бял пипер, има процес на студено опушване. Той ѝ дава специфичен аромат и вкус на луканката след процеса на сушене, който трае минимум 20 дни. Това заяви д-р Диляна Попова от Асоциацията на месопреработвателите в ефира на "България сутрин".
По думите ѝ след влизането в сила на регламента на пазара следва да се предлага само троянска луканка по защитената рецепта.
"На всички храни с традиционен специфичен характер се поставя жълт знак, за който всеки един потребител може да провери по магазините", поясни тя.
Д-р Попова коментира, че в началото процесът по сушене се извършвал в естествени условия, заради което луканката се е произвеждала единствено през зимните месеци, а в Троян се е поставяла за сушене на проветриви места. Климатичните сушилни камери се появяват едва през 19 век и позволяват месният продукт да се произвежда навсякъде в България.
"Ако спазвате рецептата, можете да си я приготвите вкъщи, но трябва да е през зимата и да намерите проветриво място. Използваното месо също трябва да е одобрени производители", подчерта гостът пред Bulgaria ON AIR.
Попова обобщи, че България е изпратила и "досието" на търновския суджук до ЕК, а отговор от Европа се очаква до 3 месеца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.