IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

ЕС забранява унищожаването на непродадени дрехи

Мярката е част от плана за опазване на околната среда

Снимка БГНЕС

Снимка БГНЕС

Държавите-членки на ЕС подкрепиха плановете за борба с „бързата мода“ чрез забрана за унищожаване на непродадени дрехи, тъй като все повече стоки се насочват към по-строги правила за устойчивост, предаде АФП.

Бързата мода (fast fashion) може да бъде определена като съчетание от евтино и бързо произведени дрехи, заимстващи идеи и дизайни както от големите модни къщи, така и от облеклото на известни личности.

Представители на държавите от ЕС се срещнаха в Брюксел, за да одобрят плана, предложен миналата година от Европейската комисия, за забрана на унищожаването на текстил, обувки и други непродадени продукти.

Блокът иска да намали въздействието върху околната среда от дрехите или аксесоарите, които са произведени, но никога не са използвани, особено след широкото разпространение на онлайн пазаруването.

Дизайнерските брандове също унищожават непродадените си облекла, за да не ги видят после на "черния пазар".

По данни на ЕС текстилните изделия оказват четвъртото по големина въздействие върху околната среда и изменението на климата в 27-те държави-членки. За средноголемите предприятия ще има четиригодишно освобождаване от забраната, докато за малките предприятия тези правила няма да важат..

Правилата ще включват по-строги изисквания към продуктите, които трябва да бъдат "по-издръжливи, надеждни, за многократна употреба, подлежащи на модернизация, рециклируеми и по-лесни за поддръжка", се казва в изявление на държавите-членки.

Стоките ще трябва да се продават с "цифров паспорт на продукта", който може да бъде QR код, се посочва още в съобщението. Правилата ще влязат в сила едва след преговори между държавите-членки и Европейския парламент, който трябва да подкрепи официално предложенията през следващите седмици.

Европейската агенция по околна среда (ЕАОС) твърди, че броят на изнесените от ЕС употребявани текстилни изделия се е утроил през последните две десетилетия - от над 550 000 тона през 2000 г. до почти 1,7 милиона тона през 2019 г.

Забраната обаче идва в момент, когат някои държави членки вече се оплаквт, че прекалено многото екологични регулации са на път да застрашат икономиките на отделните страни.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата