В края на миналата седмица Европейският парламент (ЕП) прие резолюция, поставяща под въпрос ротационното председателство на Съвета на ЕС от Унгария догодина. Евродепутатите смятат по-специално, че Будапеща, в подкрепа на която се обяви Полша, погазва европейските ценности в редица сфери и затова е неподходяща за председател на Евросъюза.
ЕП прие резолюцията с 442 гласа „за“, 144 „против“ и 33 въздържали се. В нея евродепутатите подчертават важната роля на председателството за постигане на напредък по законодателството на ЕС, за осигуряване на приемственост в европейския дневен ред и за сътрудничество с останалите общностни институции. Те поставят под въпрос начина, по който Унгария ще може надеждно да изпълни тази задача заради неспазването на правото на ЕС и ценностите от договора за присъединяване, както и принципа за лоялно сътрудничество с европейските институции и държави. ЕП призовава държавите от ЕС да намерят подходящо решение във възможно най-кратък срок и отбелязва, че би могъл да предприеме съответните мерки, ако не бъде намерено такова решение.
В резолюцията се отчита, че в продължение на няколко години положението, свързано с принципите на правовата държава в Унгария, се влошава заради действията на правителството в Будапеща. Допълва се, че от 2017 до 2021 г. са били установени общо 1993 нередности, свързани и несвързани с измами с европейските фондове. Отбелязва се, че Унгария се нарежда на шесто място по отношение на тези случаи, открити в държавите от ЕС, както и че е един от най-големите нетни получатели на средства от европейския бюджет. ЕП заявява, че мерките за отпускане на средства от ЕС трябва да се разглеждат в цялост и не следва да се извършват плащания за Будапеща, докато нередностите не бъдат изцяло отстранени.
Преди да бъде приета резолюцията, Вера Йоурова, заместник-председател на друга важна евроинституция, Европейската комисия (ЕК), съобщи, че в ЕК засега не е обсъждан вариант унгарското председателство да бъде отложено.
Въпреки това Йоурова посочи, че безпокойството на комисията по отношение на върховенството на закона в Унгария и Полша остава.
Варшава се обяви открито против приетата от ЕП резолюция. Въпреки осезаемото охладняване на отношенията между Полша и Унгария заради диаметрално противоположните им позиции за войната в Украйна двете странни остават единни в мнението си, че Брюксел се меси неправомерно във вътрешните им работи, особено по въпроса за предприетите от правителствата им реформи, които според критици подкопават независимостта на съдебните им системи, отбелязва Ройтерс.
„Приемането на тази резолюция е явно нарушение на европейските правила, и то в най-важната им част – правилата, записани в европейските договори“, заяви на конференция в Молдова полският министър-председател Матеуш Моравецки, имайки предвид съдържащия се в договорите за ЕС регламент, според който държавите членки на съюза се редуват на всеки шест месеца като председатели на Съвета на ЕС по предварително изготвен график. „Рушенето по този начин на системата от правила, по които функционира ЕС, е не просто път за никъде, това е път към пропастта.“
Унгария и Полша отдавна са в конфликт с евроинституциите по редица въпроси, включително върховенството на закона, свободата на печата и хомосексуалните права. Поради съображенията си в тези области ЕС спря европейски средства за двете страни в размер на милиарди евро.
Унгария може да получи около 5,8 млрд. евро безвъзмездни средства (грантове) и още 9,6 млрд. евро под формата на евтини заеми по линия на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), но Брюксел замрази всякакви плащания, докато националистическото правителство в Будапеща не направи реформи за подобряване на независимостта на съдебната система и борба с корупцията.
Що се отнася до Полша, в началото на миналата седмица ЕК и Държавният департамент на САЩ изразиха безпокойство от нов закон, който според тях може да лиши отделни лица от право да заемат публични длъжности само защото са заклеймени като проводници на руско влияние, без това да е доказано по надлежен съдебен ред.
Балаж Орбан, главен съветник по политическите въпроси на премиера Виктор Орбан (двамата имат съвпадение на фамилните имена и не са роднини), написа в Туитър, че Унгария е подложена на „изнудване от Брюксел заради антивоенната си позиция“ по въпроса за войната на Русия срещу Украйна.
Будапеща отказа да предостави военна помощ на съседната държава за отблъскване на руската инвазия и разкритикува европейските санкции срещу Москва.
Приетата от ЕП резолюция е с необвързващ характер. Вносителите ѝ признават, че на практика няма конкретна юридическа процедура, по която да бъде отнето правото на Унгария на европейско председателство, но въпреки това Европарламентът по думите им „не е съвсем безсилен“ по този въпрос, отбелязва изданието „Политико“.
В тази връзка някои евродепутати заплашиха, че ЕП може например да сведе до абсолютния минимум сътрудничеството си с унгарското председателство или успоредно с официалните събития в Будапеща да осигурява платформа за изява на инакомислещи гласове от унгарските журналистически и научни среди.
Спорът за ротационното председателство и приетата от Европарламента резолюция бележат нов етап от все по-задълбочаващото се противопоставяне между Брюксел и унгарското правителство.
С оглед на наближаващите догодина европейски избори е все по-вероятно тези отношения да не бъдат изгладени в рамките на мандата на сегашния състав на ЕП и ЕК, затова не е изключено да се стигне до още по-голям разрив между Будапеща и Брюксел, особено в контекста на нестихващия военен в конфликт в Украйна, по който официалните им становища силно се различават.
По график Унгария е предвидено да поеме председателството на Съвета на ЕС през юли догодина от Белгия и да го предаде през януари 2025 г. на Полша.
(Владимир Сахатчиев, БТА)