Страните членки на Европейския съюз са готови да предприемат допълнителни мерки срещу Косово и Сърбия при липса на напредък в деескалацията на ситуацията. За това предупреди върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел, съобщава " Юропиън Уестърн Балканс".
Той уточни, че става въпрос за политически и финансови мерки.
По негови думи последната среща, проведена в Брюксел, е останала без непосредствен резултат.
"Държавите членки подчертаха безпокойството от продължаващото напрежение в северната част на Косово и изтъкнах колко е важно страните да не ескалират ситуацията и да се съобразят с декларацията на държавите членки от 3 юни. Приветстваме освобождаването на тримата косовски полицаи, задържани в Белград. При необходимост страните членки ще предприемат мерки за увеличаване на влиянието на ЕС и в подкрепа на диалога за нормализиране на oбстановката", посочи Борел на пресконференция след срещата на външните министри на страните от ЕС.
Борел настоя да се проведат нови избори в четирите северни общини на Косово, но при условие че косовските сърби участват в изборите.
"И двете страни трябва да покажат готовност да изпълнят задълженията от диалога. Страните членки са готови да предприемат допълнителни мерки, ако не се види напредък. Беше заявено, че очакваме европейско поведение от държавите, които се стремят да бъдат част от ЕС. Следващите дни ще продължим контактите и с двете страни", отбеляза Борел.
Той допълни, че може да бъдат обмислени политически мерки за ограничаване на политическите контакти, както и финансови мерки. Топ дипломатът на ЕС подчерта, че въпросните мерки трябва да бъдат пропорционални и обратими.По негови думи незабавна стъпка трябва да е провеждането на избори в четирите общини в Северно Косово.
"Не може да имаме кметове, защитавани постоянно от силите на НАТО, кмет с 3% от гласовете. Това не е устойчив избор. Те трябва да бъдат заменени чрез нови избори. И двете страни се споразумяха за това, но участието на сърбите е необходимо, иначе ще се окажем в същата ситуация", обясни Борел.
Напрежението в северната част на Косово, която е населена предимно с етнически сърби, ескалира до най-високото си ниво, откакто страната обяви независимост от Сърбия през 2008 г.
Насилието избухна миналия месец, след като кметове етнически албанци встъпиха в длъжност след местни избори с едва 3,5% избирателна активност, тъй като сръбското мнозинство в региона бойкотира вота.