IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Горещи лета, меки зими: Изменението на климата тепърва ще обърква ваканциите

Все по-желани ще стават месеците извън активния туристически сезон

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Всеки, който започва лятната си почивка с пътуване до Средиземноморието, ще бъде посрещнат от няколко горещи вълни, започвайки с Цербер.

Тази седмица горещините, наречени Харон, повишават температурите до 48C в Сардиния и Сицилия. В Гърция и Испания също се очакват горещини около 40-те градуса. Вследствие на климатичната криза тези крайности вече не са толкова необичайни. Това повдига въпроса дали горещите точки и пиковите часове на туристическите пътувания ще останат такива и през следващите години и как индустрията ще се справи с тях.

Тези горещини са опасни - един 44-годишен пътен работник вече загина в екстремните горещини в Италия и вероятно ще има още жертви. Според неотдавнашно проучване през миналото лято в Европа са загинали 61 000 души от горещини. Но туристите могат да се чувстват комфортно, например като предприемат еднодневна екскурзия в планината или се приютят в климатизирана хотелска стая.

През 2022 г. туризмът представлява 7,6% от световния брутен вътрешен продукт, което е по-малко от 10,4% през 2019 г., въпреки че някои държави, като Малдивите и Гърция, са особено изложени на риск - съответно 28% и 25% от техния брутен вътрешен продукт идва от туризма.

Прекъсването на международните пътувания по време на пандемията от Covid-19 донесе някои ползи, като например по-чист въздух и вода в някои райони. Но икономическите загуби също така задълбочиха бедността в особено уязвими места като Бангладеш и Уганда, което доведе до увеличаване на бракониерството на животни и изсичането на гори по време на забраните. Затова е важно да се разгледа как променящият се климат може да промени моделите на туризъм, да засегне местния бизнес и потенциално да провали устойчивото развитие.

Как се променят нещата? Изглежда, че хората не са се отказали да пътуват тази година. Най-големият натиск засега може да дойде от хубавото време у дома, което означава, че туристите избягват да ходят в чужбина, и от кризата с разходите за живот.

Освен това се наблюдава тенденция за избягване на пиковите сезони с цел намаляване на разходите. Това може да е обусловено от финансите, но тъй като потискащите и опасни горещини ще стават все по-интензивни и чести, ранната есен и пролетта могат да станат още по-популярни. Едно проучване, в което се разглеждат последиците от изменението на климата върху индекса на ваканционния климат - показател за благоприятно за туристите време - установи, че места като Анталия, Турция, ще станат опасно горещи през летните месеци до края на века, а времето през раменния сезон ще бъде по-желано.

Удължаване на сезона. Някои потребители избират по-евтини периоди за пътуване

Вместо това пътуващите през лятото все по-често търсят по-хладни климатични условия или алтернативи на типичните бягства от плажа и града, като например планинските райони. Приключенските пътувания са разрастващ се сектор, който се очаква да се разширява с 15,2% годишно от 2022 до 2030 г. Но тези пътувания също са засегнати от изменението на климата - от по-честите горски пожари до непредсказуемите снеговалежи и засилването на дъждовните сезони.

Климатичната криза влошава и зимите. Немалко е говорено за ски курортите и липсата на сняг. През февруари в Шотландия точката на замръзване беше много по-висока от обичайната за това време на годината. Не е трудно да си представим, че зимният сезон ще бъде драстично намален в бъдеще и/или ще се намали количеството на наличната работа за зимни водачи - или ще се наложи всички да се качват в планините за краткия период, в който условията са подходящи.

Целият анализ - на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата