Европарламентът проведе окончателното си гласуване относно мерките за защита на потребителите от дългове по кредитни карти, овърдрафт и неподходящи заеми.
Новата директива относно потребителските кредити, която вече беше договорена между преговарящите от Парламента и Съвета през декември 2022 г., има за цел кредитните пазари да функционират гладко, като същевременно се гарантира високо равнище на защита на потребителите. Законодателството, което ще обхваща договори за кредит в размер до 100,000 евро, беше прието с 608 гласа „за„, 8 „против„ и 15 „въздържал се“.
Държавите членки ще изискват от кредитора, преди да сключи договор за кредит, да направи задълбочена оценка на кредитоспособността на потребителя в интерес на потребителя и да предотврати практиките на безотговорно кредитиране и свръхзадлъжнялостта. При оценката следва да се провери способността на потребителя да изпълни задълженията си.
Евродепутатите осигуриха мярка, която защитава преживелите рак лица, кандидатстващи за кредит, за който се изисква застраховка, при която те имат „правото да бъдат забравени“ след съответен период от време, така че предишното им заболяване да не се отрази на застрахователните проценти.
Небанковите кредитори и кредитните посредници (с изключение на микропредприятията и МСП) ще подлежат на процес на приемане, както и на регистрация и надзор от страна на националните независими органи.
Кредитната реклама винаги трябва да съдържа ясно и видно предупреждение, че заемането на пари струва пари. Евродепутатите успяха също така да включат мерки, като например таван на таксите, за да се предотвратят злоупотреби и да се гарантира, че потребителите не могат да бъдат таксувани с прекомерни лихвени проценти, годишни лихви или такси по кредити или общите разходи по кредитите.
Тъй като овърдрафтът и превишаването на кредитите стават все по-често срещани и скъпи форми на кредитиране, тези финансови продукти ще бъдат регулирани, за да се повиши защитата на потребителите и да се избегне свръхзадлъжнялост.
Държавите членки ще трябва да гарантират, че потребителите имат право да се откажат от договора за кредит без причина в срок от 14 дни. Потребителите ще имат право на предсрочно погасяване и да намалят общите разходи по кредита си. Преддоговорната информация следва ясно да посочва как трябва да бъде изчислена тази компенсация.
Директивата влиза в сила на двадесетия ден след публикуването в Официален вестник на ЕС. След това държавите членки ще разполагат с 2 години, за да приемат необходимите закони и административни разпоредби, и 3 години, за да я приложат.
ЕП прие нови правила за защита от свръхзадлъжнялост
Целта е да бъдат защитени потребителите от много дългове
12.09.2023 | 15:53 ч. Обновена: 01.04.2025 | 07:38 ч.
2

Снимка: БГНЕС
Напиши коментар
Към коментарите
Новини
-
Кметове и активисти в Разградско напуснаха Доган и преминаха при Пеевски
-
Изграждат паркинги в подножието на Витоша
-
Руски стратегически бомбардировач Ту-22М3 се разби край Иркутск
-
САЩ няма да издават визи на студенти, които критикуват Тръмп и Израел - ще ги следят в социалните мрежи
-
Вижте кой е пилотът, който приземи нашия първи F-16
-
Първото предсказание на Ванга за 2025 г. се сбъдна, идва ли война?
-
Янка Такева: За над 30% от децата майчиният език не е български
-
Тръмп планира най-голямото увеличение на данъците в световната история
-
Полезни билки, които намаляват риска от рак
-
Двама татковци сеят смях със своето "Нецензурирано шоу"
-
Асен Василев сравни България и Русия, живеем в пъти по-добре
-
Борисов: След четири години служебни правителства сме на дъното, държавата няма кеш
-
Първият български изтребител F-16 Block 70 кацна в Граф Игнатиево ВИДЕО
-
Германия разполага войски на прага на Русия за първи път след Втората световна война
-
Западът е слаб и упадъчен? Путин няма да се смее още дълго
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата