ЕП прие своята преговорна позиция относно нови мерки за утвърждаване на правото на поправка и за намаляване на въздействието на масовото потребление върху околната среда.
Във вторник Парламентът прие позицията си относно засиленото „право на поправка“ за потребителите с 590 гласа „за“, 15 гласа „против“ и 15 гласа „въздържал се“. Предложението има за цел да насърчи по-устойчивото потребление чрез улесняване на ремонта на повредени стоки, намаляване на отпадъците и подпомагане на услугите за поправка.
В рамките на законоустановения гаранционен срок, от продавачите ще се изисква да отдават предпочитание на ремонта, ако той е по-евтин или равен като разход на замяната с нова стока, освен ако ремонтът е невъзможен или е неудобен за потребителя. Евродепутатите също така предлагат удължаване на гаранцията с една година след поправката на уреда.
Потребителите ще имат право да изискват ремонт на стоки като перални машини, прахосмукачки, смартфони и велосипеди след изтичане на гаранцията. За да направят ремонтите по-привлекателни за потребителите, членовете на ЕП искат производителите да предлагат заместващи устройства за ползване в периода на ремонта. Ако дадена стока не може да бъде поправена, може да се предложи друга, преминала обновяване.
Потребителите често се отказват да поправят даден уред поради високи разходи, затруднен достъп до услуги за ремонт или продуктов дизайн, който възпрепятства ремонта. Съгласно позицията на Парламента независимите сервизи, предприятията, извършващи обновяване на стоки, и крайните потребители ще имат достъп до всички резервни части, до информация за ремонта и до инструменти на разумна цена.
Национални онлайн платформи ще помагат на потребителите лесно да намират сервизи (включително кафенета за ремонт) и продавачи на стоки, преминали обновяване, в близост до тях. За да направят ремонтите по-достъпни и привлекателни, членовете на ЕП предлагат потребителите да получават ваучери и други финансови стимули чрез национални фондове за ремонт.
Изхвърлянето на потребителски стоки, които могат да бъдат ремонтирани, оказва огромно въздействие върху околната среда – всяка година в ЕС се генерират 261 млн. тона CO₂–еквивалентни емисии, добиват се 30 млн. тона ресурси и се изхвърлят 35 млн. тона отпадъци. Потребителите, които предпочитат да заменят стока, вместо да я поправят, губят общо приблизително 12 млрд. евро всяка година. Според проучване на Европейската комисия 77% от гражданите на ЕС биха предпочели ремонт пред закупуването на нова стока.
Нови правила на ЕС насърчават потребителите да поправят развалените уреди
77% от европейците предпочитат ремонт пред купуването на нова стока
21.11.2023 | 21:00 ч. Обновена: 06.02.2025 | 00:32 ч.
91
![Снимка: Pixabay](/media/files/resized/article/752x423/589/589-0000589939.jpg)
Снимка: Pixabay
Напиши коментар
Към коментарите
Новини
-
Великобритания и още 78 държави подкрепят МНС след санкциите на Тръмп
-
Вицепремиерът Гроздан Караджов поиска подходящи анти-дрон системи за всички български летища
-
"Вейпинг Аоциация - България" се обяви против пълна забрана на електронните цигари
-
Путин разпореди подготовката на мерки за блокиране на престъпни обаждания от Украйна
-
Първа пролетна изненада: Локо Пловдив удари Черно море като гост
-
Зеленски отговори на Кремъл: Путин се страхува от преговори
-
Търговските вериги: Настройването на обществото срещу определени пазарни участници ще донесе тежки вреди
-
Руската песен Sigma-boy влуди Запада, но защо ЕС иска тя да бъде забранена?
-
Костадин Костадинов: България е тикана към еврозоната с фалшификация на данни
-
Единственият руски самолетоносач няма да напусне сухия док скоро
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата