Американският президент Джо Байдън официално потвърди, че по негово нареждане американските сили, заедно с Великобритания и с подкрепата на Австралия, Бахрейн, Канада и Нидерландия, успешно са поразили цели в Йемен, използвани от хутите. Потвърждение дойде и от британския премиер Риши Сунак, който преди това проведе извънредна среща на комитета за кризисни ситуации „КОБРА“ и спешна среща на кабинета.
Агенция Ройтерс първа цитира представители на хутите, които съобщават за нападения срещу четири града в Йемен - столицата Сана, най-голямото пристанище в Червено море - Ходейда, Дамар и Саада. В съобщението се казва, че Израел също участва в нападенията, но това не е потвърдено от независим източник.
„Скай нюз“ се позова на американския си партньор Ен Би Си Нюз, че британците и американците са изстреляли крилати ракети „Томахоук“. „Асошиейтед прес“ уточни, че те са пуснати от кораби в Червено море и бойни самолети, а цели са логистични центрове, системи за противовъздушна отбрана и оръжейни складове на хутите. Според „Ройтерс“ в операцията участват и подводници.
Последва и официална реакция от вицепрезидента на медийния орган на хутите в Сана Насър Алдийн Амер, който заяви: „Бруталната агресия срещу нашата страна, за която нападателите ще платят абсолютно и без съмнение и ние няма да отстъпим от нашата позиция в подкрепа на палестинския народ, каквато и да е цената“.
В Йемен свидетели потвърдиха за Ройтерс, че експлозии има в цялата страна, а президентът Джо Байдън предупреди късно снощи в изявление, че няма да се поколебае да предприеме допълнителни действия, ако са необходими.
„Тези целенасочени удари са ясно послание, че САЩ и нашите партньори няма да толерират атаки срещу нашите цивилни служители или да позволяват на враждебни лица да застрашат свободата на корабоплаване“, каза Байдън.
Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, който е в болница заради усложнения след хирургическа операция, посочи в изявление, че ударите са били насочени срещу способности на хутите да използват дронове, балистични и крилати ракети, крайбрежен радар и въздушно наблюдение.
Представител на хутите потвърди "рейдове" в столицата Сана и в градовете Саада и Дамар, както и в губернаторство Ходейда, наричайки ги „американо-ционистко-британска агресия“.
Свидетели казаха пред Ройтерс, че нападенията са били насочени към военна база в непосредствена близост до летище Сана, военен обект близо до летище Таиз, военноморска база на хутите в Ходейда и военни обекти в Хаджа.
Продължаващите удари са едни от най-драматичните досега демонстрации на разрастването на войната между Израел и Хамас в Близкия изток след избухването й през октомври, въпреки че САЩ казаха, че нямат намерение да ескалират напрежението. Според американски служител ударите се нанасят от самолети, кораби и подводници.
От края на декември хутите са атакували 27 кораба, прекъсвайки международната търговия по ключовия път между Европа и Азия, по които преминава около 15% от световния корабен трафик. Хутите казват, че атаките им са в подкрепа на палестинска ислямистка групировка „Хамас“, която контролира Газа. След атаката на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври, при която 1200 души загинаха, а 240 бяха отвлечени.
Хутите завзеха голяма част от Йемен по време на гражданска война и се заклеха да атакуват кораби, свързани с Израел или пътуващи за израелски пристанища. Много от атакуваните кораби обаче не са имали връзка с Израел.
Лидерът на хутите каза вчера, че всяка атака на САЩ срещу групировката ще получи отговор.
Нощните удари в Йемен дойдоха само дни след най-голямата атака на хутите до момента на 9 януари в Червено море, която принуди военноморските сили на САЩ и Великобритания да свалят 21 дрона и ракети на хусите, изстреляни към южната част на Червено море
Междувременно анализаторът по морска сигурност Иън Ралби заяви за „Скай нюз“, че Лондон и Вашингтон трябва много внимателно да обмислят последиците от техните действия, защото хутите не играят по същите правила като останалите.
„Хутите са търговци на хаос и наистина се радват на вниманието, което получават сега. След като водят гражданска война в Йемен в продължение на 10 години без да им се обръща особено внимание, сега те жадуват за легитимност като бойна сила“, изтъкна Иън Ралби.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.