Снимки от спътници на НАСА този месец показват, че критичният резервоар Сау в Испания е с 1% от капацитета си. По това време на годината резервоарът, който обслужва североизточния регион, обикновено е на 65%. Това е последният знак за натиска, който тригодишната суша оказва върху един от най-богатите европейски региони - Каталуния и нейната столица Барселона. Извънредната ситуация е толкова остра, че се планира да се достави вода от Валенсия на 350 км на юг.
Тъй като според климатичните прогнози Испания е в челните редици на екстремните климатични явления в Европа, естествено е да се очаква, че водната криза в Барселона ще бъде въпрос на загриженост, ако не и основното събитие, което ще оживи националната политика в Мадрид. Но не.
Вместо това испанската политическа класа се бори с историята: По-конкретно, последиците от незаконния референдум на каталунските сепаратисти през 2017 г., който предизвика сътресения и вкарването в затвора и изгнание на няколко от лидерите на движението. От шест месеца националната политика е в задънена улица заради пазарлъците между министър-председателя Педро Санчес и сепаратистката партия Junts на лидера в изгнание Карлес Пучдемон, която остана пета на изборите миналата година, но от чиято подкрепа Санчес се нуждае, за да остане на власт.
Това разминаване между извънредната ситуация с водата в Барселона и неспособността на националната политика да се справи с проблема подчертава безсилието на Европейския съюз в борбата с климатичната криза.
Блокадата в Испания е част от по-голямата история. Политическият срив е в цяла Европа. Неубедителният национален вот в Португалия изглежда ще създаде най-фрагментирания парламент от края на диктатурата преди половин век. В Нидерландия лидерът на крайната десница Хеерт Вилдерс се отказа миналата седмица от възможността да стане министър-председател, тъй като не можа да намери желаещи коалиционни партньори. В Италия министър-председателят Джорджия Мелони и нейният младши коалиционен партньор Матео Салвини едва ли са в добри отношения, според сенатори в Рим, с които разговарях наскоро.
Твърдо десните борби се отбелязват като предимство за либералния естаблишмънт на изборите за Европейски парламент през юни. Но когато става въпрос за справяне с извънредната ситуация, свързана с климата, която се стоварва върху Европа, разрушителният импулс на популистите, националистите и расистите не предвещава нищо добро за консенсуса, необходим за екологичния преход и способността за адаптиране към екстремни условия.
Административната безизходица и липсата на планиране на национално и европейско равнище забавят отговора на частния сектор на водната криза в Испания и в цяла Европа, казва Мануел Манжон Вилда, главен изпълнителен директор на водния бизнес на испанската инженерна мултинационална компания Acciona SA.
"Можем да решим 100% от световните нужди от вода със съществуващите модерни технологии за пречистване на водата, включително обезсоляване", казва ми Маньон Вилда. Местните власти в Каталуния наскоро обявиха плановете си да инвестират около 500 млн. евро в инсталации за обезсоляване, но е спешно те да бъдат премахнати от чертожната дъска. Манжон Вилда посочва огромен завод за обезсоляване, от другата страна на Средиземно море, в Мароко, край Казабланка, който ще осигурява до 550 000 куб. м вода на ден за пиене и напояване. Договорът за този втори по големина завод за обезсоляване в света е сключен миналата година, но няма да започне да функционира напълно преди 2030 г.
В Acciona смятат, че недостигът на вода ще бъде "зъбът на акулата" на климатичната криза в Европа. Прогнозите сочат, че тя ще хапе силно. Статистическите данни, предоставени от испанската метеорологична агенция AEMET, показват зашеметяващо увеличение на тежестта на летните горещини от 2015 г. насам. През 2023 г., от юни до септември, е имало четири големи горещи вълни - при които температурите надвишават 35 градуса по Целзий - равняващи се на 24 дни. В по-голямата част от Испания е имало дъжд само през юни, което е довело до свиване на резервоарите средно до 44% от капацитета им, което е с 20 пункта по-малко, отколкото преди десетилетие. Прогнозите са, че това лято ще бъде още по-горещо от 2023 г.
Жителите на Барселона вече са на предната линия на водната криза в Европа, която според ООН рискува да доведе до опустиняване в цели три четвърти от Испания. В целия град се виждат плакати и билбордове: "Водата не пада от небето"(L'aigua no cau del cel на каталонски). От ноември 2023 г. около 9 милиона души - около 20% от населението на Испания - са изправени пред ограничения на водоснабдяването.
Това е най-острият край на проблемите, пред които е изправена Европа. През 2019 г. около 38% от населението на ЕС и 29% от територията на ЕС са били засегнати от недостиг на вода, като сушите струват от 2 до 9 млрд. евро годишно. Според данни на ЕС до края на века тази сума може да достигне 65 млрд. евро годишно.
По ирония на съдбата политиката на разделение в крайна сметка може да се окаже собствената си гибел, ако примерът с Каталуния е показателен. Каталунците ще имат възможност да гласуват на 12 май на предсрочни избори, свикани почти година по-рано. Причината за предсрочния вот? Една малка лява партия провали предложението за бюджет на правителството на малцинството; тя гласува в знак на протест, тъй като е загрижена за изграждането на казино "Хард Рок" в град Тарагона и неговото въздействие върху засегнатия от сушата град, който зависи от водохранилището Сау.
Това е малък знак за испанските и европейските политици, че климатът ще се наложи в дебата - независимо дали те обръщат внимание, или не.
Рейчъл Сандерсън е сътрудник на Bloomberg Opinion. Преди това е била колумнист във Financial Times.Анализът му е публикуван на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.