Стремежът за насърчаване на възобновяемата енергия затяга условията за европейската ядрена индустрия.
Докато произвеждането на електричество без изкопаеми горива никога не е било по-спешно, нарастващите възобновяеми енергийни източници и спадът на цените на електроенергията подкопават работата на атомните централи, които все още са крайъгълният камък на електрическите мрежи в няколко части на континента.
Признаците са, че им предстоят трудни времена. Търсенето не се е възстановило напълно след енергийната криза и вятърните и соларните паркове в региона произвеждат повече енергия от всякога, което изяжда дела, който ядрените и въглищните централи изпращат към националните мрежи.
"С настоящите цени на електроенергията традиционните централи за базово натоварване ще имат трудности, освен ако не се сблъскаме с по-дълги периоди с много неблагоприятни слънчеви и ветрови условия, суша или силни горещини“, каза Сигурд Педерсен Лий, старши анализатор в StormGeo Nena A/S в Осло.
В по-дългосрочен план това е предупредителен знак, че реакторите може да бъдат все по-изтласкани от пазара, дори когато страни като Франция и Обединеното кралство планират да похарчат огромни суми за нови централи, след като са идентифицирали технологията като ключов елемент в борбата за ограничаване на глобалното затопляне. На срещата на ООН за климата в Дубай в края на миналата година към тях се присъединиха повече от 20 държави, включително САЩ, Обединените арабски емирства, Япония и Южна Корея, в призива си за утрояване на глобалното производство на ядрена енергия до средата на века.
Electricite de France SA, която тъкмо връща флота си от ядрени централи в релси след години на продължителни прекъсвания за ремонти и проверки, вече трябваше да намали производството и да спре централите или да удължи спиранията. През уикенда фирмата затвори половин дузина рекатори, тъй като цените станаха отрицателни.
На юг в Испания цените на електроенергията за петък паднаха до най-ниското си ниво от 2013 г. и едва се установиха над нулата от седмици. Реакторите Asco I и Asco 2 в страната намаляваха редовно производството си през последните пет седмици. В скандинавския регион операторите също по-често ограничават производството.
Докато реакторите на EDF са проектирани с известна степен на гъвкавост, компанията гледа на текущите събития „с изключително внимание“, каза Седерик Левандовски, ръководител на компанията за ядрено и топлинно производство, на изслушване в Сената в четвъртък.
Държавите от Европейския съюз добавиха рекорден капацитет от вятърна енергия миналата година. Ръстът на слънчевия капацитет надхвърля 40% за трета поредна година, показват данни на лобистка група.
Не е необичайно ядрените оператори да намалят мощността, когато търсенето е ниско и доставките на слънчева и вятърна енергия нарастват, но пълното спиране на блоковете е рядкост поради времето, необходимо за възстановяване на мощността, и свързаните с това усложнения.
"Това, от което се страхуваме най-много, е спирането на реакторите“, каза Левандовски. „Ако трябваше да имаме по-чести спирания, свързани с възобновяеми енергийни източници, изменение на климата и т.н., ще трябва да разгледаме това много внимателно“, допълни тойу цитиран от Bloomberg TV Bulgaria.
Натискът за ограничаване на ядреното производство, който често се материализира, когато индустриалната активност се забави през уикендите и празниците, може да се появи отново скоро. Потреблението във Франция е спаднало до само 33 гигавата в часовете преди разсъмване в неделя, според данни от мрежата на Bloomberg. Модел на Bloomberg показва, че използването отново ще падне под 35 гигавата следващия уикенд. Това е по-нормално ниво през май, когато времето е по-топло.
От четвъртък френските цени за ден напред са под 10 евро за мегаватчас, в допълнение към това, че станаха отрицателни за събота на търг на Epex Spot SE в Париж.
Според Сабрина Кернбихлер, водещ енергиен анализатор в Energy Aspects Ltd., EDF се нуждае от цена около 22 евро на мегаватчас на пазара на едро, за да работи икономично. EDF отказа коментар.
Не само ядрените централи ще пострадат. Според Лий от StormGeo някои германски въглищни станции също ще се сблъскат с месеци без работа за сметка на газови централи, които са по-евтини след рязък спад в цената на това гориво.
Настоящите опасения за производителите също са изострени от меката, ветровита и дъждовна зима, която принуждава водноелектрическите оператори да изпразват резервоари, за да направят място за топящата се снежна покривка, каза Емерик де Виган, вицепрезидент за енергийните пазари в индустриалния консултант Kpler SAS.
Проблемът с ядрените генератори ще става все по-остър с продължаването на зелената експанзия, особено ако търсенето на електроенергия остане по-ниско за по-дълго време. Целта на Европейския съюз за 42,5% дял на възобновяемите енергийни източници в енергийния микс на ЕС до края на десетилетието повишава допълнително залозите за традиционните централи, вариращи от ядрени до въглищни и дори газови.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.