Новият пакт за миграция е още един пример, че Европейският съюз се превръща от икономически в политически съюз, каза пред БНР Веселин Киров, юрист и експерт по европейски политики.
"Всяка суверенна държава има право да допуска или да не допуска мигранти и чужденци на своя територия. С новия пакт за миграция това вече е отнето като право на държавите", обясни той.
Според него България не печели от този пакт:
"С новия документ, който се подписа в ЕП, за България е договорена квота от 0,9%. Ако направим изчисления спрямо статистиките на нелегална миграция през 2022 - 2023 г., страната ни ще бъде задължена да приема около 3000 нелегални мигранти на година. Алтернативата е, ако не искаме това да се случи, е да плащаме по 22 хиляди евро на човек на друга страна членка, която е съгласна да приеме тези хора".
Веселин Киров посочи, че се създава впечатление, че богати държави ще могат да си платят, за да се измъкнат от приемане на нелегални мигранти: "Еуфорията около този нов пакт е неоснователна, защото потърпевши ще бъдат малките държави с по-малък БВП и по-малки икономически възможност".
Отпадането на правото на вето при вземане на решения в Съвета на ЕС е част от проекта "Европа на две скорости", смята той, като подчерта, че "се замисля и намаляване на броя на евродепутати на страни членки и има проект за два типа еврокомисари - титуляри и поддържащи, а другата идея е да се намали броят на еврокомисарите, което може дори да премахне ресор на България в Европейската комисия, но не при формирането на новата Комисия след изборите на 9 юни" .
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.