IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

По-голяма дори и от Рамщайн: НАТО издига най-голямата си база в румънско село

Базата MK скоро ще разполага с ескадрила от румънски F-16

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Шест RAF Eurofighter Typhoon седят на пътеката за рулиране, двигателите на два бучат, докато наземният персонал бърза, добавяйки последните щрихи преди излитане. В далечината облак прах се издига в лятната мъгла над строителната площадка на втората писта, дълга 3,5 км, до първата. Горещият северен вятър блъска новите и старите хангари.

Въздушната база Михай Когълничану (МК) носи името си от близкото село, което само по себе си носи името на либерален политик от 19-ти век. Сега това е малко вероятното място за това, което се превръща в най-голямата база на НАТО в Европа, по-голяма дори от Рамщайн в Германия.

Руският президент Владимир Путин оправда войната си в Украйна с това, че НАТО навлиза в европейския фланг на Русия. В отговор на неговото нахлуване повече фигури се придвижиха напред на шахматната дъска на НАТО.

Базата MK скоро ще разполага с ескадрила от румънски F-16 - закупени наскоро от Норвегия - както и безпилотни самолети MQ-9 Reaper и военен град, през който армията, военновъздушните сили и флотът на НАТО ще преминават на ротационен принцип от 32 държави.

Последните пристигащи са финландците. Само на 20 км от брега на Черно море, базата е на 300 км от Одеса, както изтребителят лети, и на 400 км от Севастопол в окупирания от Русия Крим.

Това е третото и последно дежурство на пилота на RAF от Flt Lt Чарли Таг тук.

"Тук има много по-голямо присъствие на САЩ, много повече инфраструктура, настаняване, хора и оборудване", казва той пред BBC.

Нахлуването на Русия в Украйна промени както районите, над които той лети, казва той, така и стратегическата позиция на мисията. През 2021 г., по време на последното му турне, пилоти на изтребители на НАТО прелетяха далеч над международните води в Черно море. Но сега те се придържат към зоната от 12 морски мили над румънските и българските териториални води, "за да избегнат недоразумения, ескалиращи ситуации с руснаците".

"Преди това бяхме тук като възпиращ фактор за всякаква руска агресия. Сега това е по-скоро като уверение за други страни от НАТО, като Румъния, че сме тук и сме готови да се защитаваме", обяснява той.

Не е имало обаждане за прихващане на руски самолет, откакто е пристигнал, казва той, въпреки че е имало при предишни мисии над Балтийско море.

"Те понякога се объркват - това не е против международното право, имат право да го направят. Но просто поставяме самолет до този противников самолет. От позьорска гледна точка това показва на руснаците... че сме активни. Летим с въоръжени самолети, така че изпращаме ясно послание. И също така предоставя ценна разузнавателна информация за нас, ние записваме серийните номера на самолетите и оръжията, които тези самолети носят, така че това се вписва и в цялата разузнавателна картина."

Късно през нощта в британския комплекс в базата MK той наблюдава на радарните си екрани войната в съседна Украйна.

"Можехме да видим дронове Shahed да влизат в Одеса. Източниците на топлина на земята, където оръжията се сблъскват, към радарите, които проследяват самолети, както приятелски самолети, така и не толкова приятелски самолети. Така че е доста сюрреалистично", разказва той.

Докато самолетите на НАТО избягват ненужни срещи с руснаците, има два известни инцидента над Черно море. През септември 2022 г. руски пилот разбра погрешно команда от наземния контрол и за малко не успя да свали британски самолет за събиране на разузнавателна информация с екипаж до 30 души.

През март 2023 г. американски дрон MQ-9 Reaper, излетял от Румъния, беше умишлено свален от руски самолет СУ-27 "Flanker" над международни води.

Ежедневието в базата на МК, въпреки всичко това, е предимно спокойно. Пред офис блока на командира на базата Николае Крету чайките и гарваните шумно хапват от редица черешови дървета. В своя полупостоянен офис, Скот Делей от Подкрепа на американската армия - Черно море, планира логистиката за 1840 американски служители, които базата поддържа в момента.

"Опитваме се да им осигурим усещане за домашен уют, докато са тук. Така че наистина не е по-различно от всяка общност. Просто има ограда около нея", казва той пред BBC.

Едно нещо, с което американските войници трудно могат да свикнат, казва той, е, че времето за доставка на артикули, поръчани по интернет, може да бъде седмици в Румъния, а не часове.

Преди да напусна базата, британският пилот Чарли Таг развежда екипа на BBC из самолета си. Отблизо Typhoon изглежда мощен, но малко остарял. Но оръжията, обяснява той, се надграждат през цялото време. Вече може да пуска три различни вида бомби.

"Ние получаваме и нови радари, които ще ни позволят да откриваме и да се захващаме с заплахи още по-далеч."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата