Общият ефект от пълното присъединяване на България към Шенген би могъл да достигне 1,3 млрд. лв. годишно. Това каза министърът на икономиката Петко Николов на събитие, свързано с представяне на приоритетите на унгарското ротационно председателство на Съвета на Европейския съюз.
Министърът благодари на Унгария, че сред водещите приоритети на европредседателството ѝ е пълноправното членство на България и Румъния в Шенген. Премахването на ограниченията и по суша, каквито все още съществуват, би подобрило икономическия обмен и би намалило вредните въглеродни емисии.
С влизането в Шенген по суша българските компании ще осигурят по-бърз транспорт с по-малко потенциални закъснения в доставките. И това е само една от многото ползи от пълноправното членство на страната ни в пространството без гранични проверки, увери министър Петко Николов, цитиран от БНР.
Преките и потенциалните ползи от премахването на сухопътния граничен контрол възлизат на общо около 1,3 млрд. лв. годишно, убеден е той.
Екологичният ефект също ще е много добър:
"Под формата на потенциал за намаляване на генерирането на въглеродните емисии, чийто годишен обем, измерено в лева, е около 7,5 млн. лева".
Николов участва в конференция, посветена на началото на унгарското 6-месечно европредседателство. С поглед от София посланик Миклош Борош видя кохезионната политика и справянето с нелегалната миграция като ключови приоритети. Като "последен, но не по важност" бе изведен приоритетът за общата европейска сигурност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.