През 2013 г. модерните хора започнаха да носят очила с малък, но неизбежно забележим вграден дисплей и камера. Тези модни ентусиасти бяха необичайно разсеяни дори за едно разсеяно време — губеха нишката на разговора, втренчваха се в пространството, накланяха главите си по странни начини, мърмореха странни команди („Направи снимка“, „Запиши видео“) и от време на време рецитираха впечатляващи, но нерелевантни списъци с факти, извлечени от страниците на Wikipedia. Тези очила се наричаха „Google Glass“, а нещастните същества, които ги носеха — „Glass Explorers“ („Стъклени изследователи“). „Стъклените изследователи“ скоро бяха наречени „Glassholes“ („Стъклени дупки“), модата угасна и очилата вече не са достъпни.
Дали Интернетът на нещата (Internet of Things - IoT) е по-продължителен експеримент като Google Glass — тромав начин за решаване на несъществуващ проблем? През последните 20 години компаниите наляха милиарди долари в IoT. Консултантски фирми хвалят в лъскави доклади за прекрасно бъдеще, в което прости предмети се изпълват с интелект — дръжки на чадъри, които светят, когато се очаква дъжд, кутии за лекарства, които „лаят“, когато забравите да ги вземете, интелигентни фурни, които приготвят перфектно печено, тенис ракети, които подават данни към вашия смартфон, който след това ви казва как да подобрите сервиса си.
Хипотезите продължават. Нов доклад от консултантската фирма McKinsey & Co. оценява, че „общата стойност на потенциалната IoT екосистема може да достигне 12,6 трилиона долара до 2030 г.“.
„Защо Интернетът на нещата се провали“ е остро заглавие на скорошна статия от технологичния блогър Пийт Уорден.
Простият отговор на въпроса на Уорден е, че за твърде много потребители усилието не си струва. Лъскавите жълти лимони се оказват гранясали. А изцеждането се оказва трудно и времеемко.
Потребителската полза от свързването на вашите домакински уреди с интернет често е малка. Каква е ползата от свързването на вашата миялна машина с интернет? Може да успеете да я стартирате дистанционно (след като сте използвали пръста си, за да активирате телефона си, намерите приложението, кликнете върху него и дебатирате всички други неща, които бихте могли или трябва да правите на телефона си). Но все пак трябва да сте там, за да я заредите. Каква е ползата от това да можете да контролирате температурата на вашия хладилник дистанционно? Маниаците на хладилници може да се наслаждават на тази власт, но повечето от нас просто настройват хладилника на правилната температура и го забравят. Същият въпрос важи за известията, че пералната машина е завършила прането, че каната е завряла или фурната се е загряла.
Може би никога не сте се замисляли за „Ролята на IoT в многократните чаши“. Не се притеснявайте. Изобретателната индустрия на IoT вече го е направила. „IoT-оборудвани станции за връщане позволяват на потребителите удобно да връщат използваните чаши“, като същевременно предоставят на почистващия персонал актуална информация за броя на натрупаните чаши. „IoT устройствата могат да проследяват местоположението и състоянието на многократните чаши, предоставяйки ценни данни за моделите на употреба и подпомагайки оптимизацията на процеса на разпределение и събиране.“ А IoT-оборудвани машини за почистване могат да гарантират, че чашите „се дезинфекцират според индустриалните стандарти“. Нямаше ли да е по-просто и по-евтино просто да се инсталира мивка и да се накара всеки да мие своите чаши?
Ако ползите често са малки или дори несъществуващи, то таксата за настройка е висока. Трябва да изтеглите различно приложение за всеки производител. Трябва да се уверите, че устройството е свързано към интернет (пералните и сушилните често се държат на места, където интернет сигналът е слаб). Настройването на iPhone или iPad може да бъде достатъчно трудно, въпреки че ползите са очевидни и устройствата са оборудвани с клавиатури. Но въвеждането на сложни инструкции във фурна е задача от съвсем различен мащаб.
Проблемите не спират, когато се свържете. Хората са склонни да държат своите домакински уреди години наред. IoT ги задължава да програмират тези устройства всеки път, когато сменят доставчика на услуги, своя смартфон или дори паролите си. Едно от най-прехвалените предимства на IoT е, че позволява на компаниите да надграждат продуктите дистанционно. Но какво, ако надграждането се провали? Потребителите на аудио устройствата на Sonos Inc., които изтеглиха последното приложение на компанията, откриха, че то е побъркало техните говорители - пускали музика на оглушителни нива или издавали пронизителни звуци посред нощ. Колкото по-свързани стават уредите, толкова по-голяма е вероятността те да се повредят заедно.
Аргументите в полза на IoT са малко по-силни в света на скъпите машини, отколкото в света на фурните и пералните машини. Илон Мъск революционизира автомобилната индустрия, като си представи автомобила като свързан компютър на колела. Deere & Co. се опитва да революционизира индустрията на селскостопанската техника, като е също толкова смела по отношение на тракторите. Компанията твърди, че събира между 10 и 15 милиона данни на секунда от около 500 000 свързани машини на повече от 325 милиона акра земя по света, за да позволи прецизно земеделие — например, пръскане на отделни плевели с хербицид вместо повсеместно пръскане на поле. Гигантски инфраструктурни компании като Schlumberger и Halliburton Co. използват сензори, за да наблюдават, например, нефтени платформи за признаци на ръжда и износване. Rolls-Royce Holdings Plc ги използва, за да наблюдава как се представят нейните самолетни двигатели във въздуха и дали не губят гориво.
Във всички тези случаи съотношението цена-полза от свързването на машините с интернет е различно в сравнение с потребителския сектор: Лимонът си заслужава да се изцеди. Но това не предотвратява ожесточени спорове между компаниите и техните клиенти относно както разпределението на печалбите, така и баланса на властта. Apple е известна с това, че принуждава своите клиенти да посещават собствени магазини за ремонт, когато техните телефони се счупят, вместо да се обърнат към по-евтини трети страни. Дори е стигнала дотам, че използва софтуерни актуализации, за да деактивира сензорните екрани, инсталирани от трети страни. John Deere е предизвикала гневен бунт сред фермерите заради опита си да направи същото с тракторите си, дори твърдейки, че продуктите й са толкова компютризирани и свързани, че фермерите вече не притежават тракторите, а само ги наемат.
Една от тревогите относно IoT е, че той превръща всичко около вас в шпионин. Хората с закъснение започват да се притесняват за това, че дават толкова много информация за себе си на своите компютри и телефони. Дали тези от нас, които най-накрая започват да се притесняват за разголването на живота си пред своите iPhone, искат да добавят своите перални машини или фурни, или автомобили към списъка на подслушвателни устройства? И можем ли да се доверим на производителите на перални машини или фурни да защитят нашата информация с такова умение, каквото имат Google или Apple? Колкото повече информация въвеждаме в IoT, толкова по-голяма е опасността тя да изтече или да попадне в грешни ръце.
Компаниите започнаха да се оплакват от съпротивата на потребителите към технологиите, когато става дума за IoT. Но преди да инвестират още милиарди в създаването на интернет на нещата, компаниите трябва да се запитат дали тази „съпротива към технологиите“ е просто изостаналост, или е подтикната от умелото пресмятане на баланса между използването на продукта (често минимално) и заплахата за личното пространство. Понякога е най-добре да се доверите на своите клиенти, отколкото да упорствате в преследването на бизнес хипотези. Хората може да бъдат доволни да видят това или онова устройство, свързано с интернет, ако виждат очевидни ползи. Но един всеобхватен интернет на нещата, обхващащ всичко от вашия тостер до вашия автомобил до многократната чаша в офиса, ще остане само мечта.
Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.