IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Не дали, а кога: САЩ изоставя Европа, независимо кой ще е президент

Какви са сценариите след изборите в САЩ?

Снимка: Pixabay

Снимка: Pixabay

Независимо кой ще спечели предстоящите избори в САЩ - Камала Харис или Доналд Тръмп, едно е сигурно - САЩ ще изоставят Европа. Мнението е на колумиста на Bloomberg Андреас Клут. Той допълва, че всички сценарии за излизане от Стария континент са “грозни”.

"Въпросът за раздялата стои така: не дали ще се случи, а кога и как ще се случи”, твърдят американските експерти.

Според Клут геополитическото разделение между САЩ и Европа се задълбочава. Основната причина е, че в контекста на постоянни бюджетни кризи и растящ държавен дълг, за Съединените щати става все по-трудно да контролират различни региони на света. И ще се наложи да се поставят приоритети.

"Започвайки с президента Барак Обама, американските лидери търсят "завъртане“ към Индо-Тихоокеанския регион, където според тях са по-големи геополитически заплахи и основни стратегически интереси – главно около Китай“, се казва в статията, цитира “Фокус”.

Тръмп може, ако спечели, да изтегли американските войски от Германия, както вече обеща, и изобщо да се оттегли от НАТО. Но Камала Харис също е заобиколена от съветници, "които са се дистанцирали от следвоенното кредо на хегемонния интернационализъм“. Следователно, ако Камала спечели, все още ще има "сдържаност“ към Европа, макар и не изолационизъм на ниво Тръмп.

Експерти от Стимсън център във Вашингтон, които анализират сценарии за бъдещи американско-европейски отношения, казват, че Харис би изразила на думи нейния ангажимент към Европа. "Но, подобно на Тръмп, тя може да бъде принудена да напусне континента поради непредвидени обстоятелства“, прогнозират анализатори.

"Това може да се случи бързо: например, ако Китай нахлуе в Тайван, ще има голяма война в Азия и САЩ ще трябва да преместят войници, оръжия, боеприпаси, кораби, самолети и всичко останало в Тихия океан за една нощ. Или бавно: финансова криза може да избухне в Съединените щати, принуждавайки Вашингтон да икономисва от своите войски в чужбина; ако Азия остане приоритет, съкращенията ще ударят Европа и постепенно ще доведат до "изпразване“ на НАТО“, се казва в статията.

Ако Тръмп победи и извърши "ужасно за Европа“ бързо изтегляне на войските, тогава северните и източните страни на континента ще се опитат да сключат двустранни споразумения за сигурност със Съединените щати. Най-вероятният кандидат е Полша.

Но наддаването за правото да станете военен партньор на Съединените щати "ще изложи на риск остатъците от НАТО и Европейския съюз“.

"Вече фрагментирани, тези континентални институции ще се разпаднат на много минисъюзи и средни армии, всяка от които ще бъде слаба по свой начин и няма да може да координира действията си с останалите. Бутилки шампанско ще се отварят в Кремъл“, рисува Клут сценарий след вероятното идване на Тръмп.

Но "бавното разрушаване на трансатлантическия съюз, причинено от американската финансова криза, или нещо подобно, също няма да бъде забавно“. Авторът смята, че ЕС няма да може да създаде собствена единна армия, тъй като постепенното влошаване на ситуацията ще се възприема по различен начин от различните страни от ЕС.

"Португалия не се страхува толкова от Кремъл, а Естония не се страхува толкова от нищо, колкото от Кремъл“, обяснява Клут.

"Големи държави като Германия няма да желаят да пожертват своите раздути системи за социално осигуряване за военна готовност. Французите, а също и британците извън ЕС, ще говорят твърдо, но няма да отворят собствените си ядрени чадъри над европейските си съюзници. Кремъл ще се наслади на това шоу и ще изчака времето си, точно както Наполеон наблюдава разпадането на Свещената Римска империя, преди да я ликвидира“, казва Клут в статията.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата