Предстоящата зима ще да е “най-тежкият тест досега“ за енергийна мрежа на Украйна от началото на руската инвазия, съобщи Международната агенция по енергетика (МАЕ). Агенцията представи план от 10 точки за Украйна за гарантиране на енергийната ѝ сигурност, засегната от войната. МАЕ също предупреди за проблеми при доставките на електроенергия за Молдова, след като Киев ще спре транзита на руски петрол в края на 2024 г., предаде АФП.
“Енергийната система на Украйна оцеля през последните две зими, но тази зима ще бъде най-тежкият тест досега“, заяви изпълнителният директор Фатих Бирол.
Украйна е загубила повече от две трети от капацитета си за производство на електроенергия от началото на войната. Докладът предупреди за “огромна разлика между наличното предлагане на електроенергия и пиковото търсене“.
През лятото, когато енергията за отопление на жилища обикновено е по-ниска, капацитетът на Украйна за производство на електроенергия вече е с повече от 2 гигавата под пиковото търсене от 12 гигавата. С влошаване на времето и предстоящата зима обаче търсенето на енергия за отопление на домовете се увеличава. МАЕ прогнозира, че пиковото търсене в страната може да нарасне до почти 19 гигавата.
“Натоварването, което е поносимо през летните месеци, може да стане непоносимо, когато температурите започнат да падат и доставките на топлинна енергия и вода намалеят“, се казва в доклада.
МАЕ обяви, че електроцентралите, повредени от руски атаки или окупирани от руски войски, като например атомната електроцентрала в Запорожие, спешно се нуждаят от подмяна или ремонт, а физическата и информационната сигурност на критичната инфраструктура се нуждае от укрепване.
Тя също така препоръча увеличаване на капацитета за внос на електроенергия и газ от ЕС, ускоряване на децентрализацията на производството на електроенергия и по-големи инвестиции в енергийната ефективност.
На фона на притесненията за предстоящата зима, председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен съобщи, че утре ще пътува до Киев, за да обсъди с украинския президент Володимир Зеленски нуждите на неговата страна в навечерието на студените месеци. Фон дер Лайен отбеляза, че голяма част от украинската енергийна инфраструктура е унищожена от руските въздушни удари и за възстановяването й ще послужат средствата, придобити от печалбите от запорираното в ЕС руско имущество по силата на европейските санкции.
По нейните думи ЕС е готов да предостави на Киев още 160 милиона евро за хуманитарна помощ и ремонти на енергийната мрежа. “От началото на руското военно нападение преди две години ЕС е осигурил над два милиарда евро подкрепа за покриване на нуждите от енергия на Украйна”, добави тя, цитира БТА.
Според председателя на ЕК осигурената подкрепа, включително със свързването на електропреносните мрежи на ЕС и на Украйна през 2022 г., покрива около 25 на сто от зимното потребление на нападнатата страна. Фон дер Лайен уточни, че руските удари са унищожили 80 на сто от украинските ТЕЦ и 1/3 от ВЕЦ в страната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.