Голямата среща на върха на глобалните католически лидери във Ватикана приключи в събота с призив на жените да бъдат предоставени повече лидерски роли в Църквата, пише Ройтерс.
Събирането, което включваше кардинали, епископи и миряни от повече от 110 държави , също не взе позиция относно включването на ЛБГТИ общността.
Папа Франциск свика едномесечната среща на върха, известна като Синод на епископите, за да разгледа бъдещето на световната църква. Това беше второто от две събирания, проведени с разлика от една година, и включваше дискусии при закрити врати между 368 „членове“ с право на глас, включително близо 60 жени.
Защитниците на по-голямата роля на жените в Църквата се надяваха Синодът да призове жени да служат като дякони. В окончателния си текст синодът не придвижи напред тази възможност, но каза, че „няма причина или пречка, която да попречи на жените да изпълняват ръководни роли в Църквата“.
Въпросът за жените дякони, се казва в документа, "остава отворен".
Католическата църква има духовенство, съставено изцяло от мъже, а папа Йоан Павел II обяви, че няма власт да ръкополага жени за свещеници. Но църковните историци казват, че има доказателства, че в по-ранните векове жените са служили като дякони - ръкоположени служители, които, за разлика от свещениците, не могат да отслужват литургия.
Въпросът е една от 10-те теми в дискусиите на Синода, които той е възложил за допълнително проучване на групи, които трябва да му докладват до следващия юни.
Окончателният документ на Синода, текст от 52 страници, одобрен от събранието в късния съботен следобед, също призовава миряните католици да получат по-голям глас при избора на епископи.
Текстът от 155 параграфа всеки изисква две трети от гласовете за одобрение.