След изслушване в Комисията индустрия, енергетика и научни изследвания в Европарламента, Екатерина Захариева беше одобрена за еврокомисар. Тя ще отговаря за за ресора "Стартъпи, проучвания и иновации". По време на изслушването си Захариева открои пет ключови приоритета.
“Вчера видяхме много бързото ѝ одобрение от Комисията по промишленост, енергетика и изследвания. Това е резонната комисия, която изслуша Захариева. На това изслушване беше поканена и Комисията по култура и образование на Европарламента, която също има отношение към науката и изследователската дейност", коментира авторът и водещ на предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR Милена Милотинова за "България сутрин".
Според нея много бързо след тричасовото заседание и изслушване на Екатерина Захариева тя е одобрена от ресорната комисия с огромно мнозинство.
"На това съвещание са били само 7 от 8-те координатори, които трябваше да обсъдят представянето на Захариева и да вземат решение. От тях 6 напълно я подкрепят. Един отдава своята подкрепа, но тъй като има особености по отношение на решението на политическата им група, той не е дал своя глас", обясни Милотинова за Bulgaria ON AIR.
Ако всички комисари се представят по същия начин, на 21 ноември, след като се докладва председателски съвет на Европарламента, новият състав на Комисията може да влезе в пленарната зала за последната ноемврийска сесия на Европейския парламент, която ще се състои в Страсбург, посочи още Милотинова.
"Екатерина Захариева мина по тези 5 приоритета, които обяви като ключови, като наблегна изключително много на идеята Европа да стане конкурентоспособна на Съединените щати и Китай. Европа сега изостава в областта на науката и изследванията. Много от европейските стартъпи, понеже нямат достатъчно добър достъп до финансиране, се изнасят в трети страни. Идеята е да се достигне много по-голям процент европейско финансиране на тези стартиращи фирми", добави водещият на "Брюксел 1".
По думите ѝ Захариева е обявила намерението си още януари или февруари да събере кворум на малките и средните предприятия, за да чуе техния глас.
Гледайте видео с целия разговор.