Отношенията между Европейския съюз и САЩ ще бъдат подложени на съществени изпитания със завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, може би дори надвишаващи първия му мандат. В политически и икономически план Тръмп заявява много крайни и неблагоприятни за ЕС позиции, които могат да предизвикат сериозно обтягане на връзките, коментира Христо Христев, преподавател по право на ЕС в СУ „Св. Климент Охридски", в предаването "Бизнес старт" с водеща Роселина Петкова.
САЩ и Европа не могат да си позволят такъв конфликт в настоящата геополитическа обстановка, смята Христев.
"Намираме се в нестандартна и трудна за прогнозиране ситуация."
Изборът на Тръмп ще засили радикализацията на крайни части от европейските общества, включително и в България.
"Тръмп е говорител, абсолютно опортюнистическо, на едни крайно консервативни и реакционни тези за личния живот и нравите в обществото. Тази тенденция не е новост в Европа и се страхувам, че избирането на Тръмп за втори мандат ще налее масло в огъня на тези крайни настроения в различни държави в Европа."
Вероятно в някои държави ще има засилване на тези реакционни движения, но това няма да е обща тенденция за ЕС, каза Христев, като се позова на изследвания, показващи слаба подкрепа за политиките на Тръмп в Европа, освен в най-слабо демократично развити държави. "Не очаквам някаква крайно консервативна дясна революция, каквато наблюдаваме в САЩ."
Връщането на Тръмп трябва да събуди имунитета на европейското общество и то да си даде сметка от нуждата да си върне автономията от САЩ. "Развитието на ЕС не може да зависи от настроенията на избирателите в Северна Каролина, Пенсилвания или Уисконсин на всеки четири години", коментира Христев.
Цялата статия може да четете на BloombergTVBulgaria.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.