Колапсът на германското правителство може да има благоприятен ефект върху болната икономика на еврозоната с потенциално по-високи разходи, които вероятно ще подкрепят нейните валутни и фондови пазари, дори ако пътят остава несигурен, пише Ройтерс.
Пазарите вече се движат в очакване на повече правителствени заеми, които биха помогнали за стимулиране на икономиката, тласкайки наблюдавания отблизо измерител на пазара на облигации за издаване на дълг до рекорд.
Една от причините за разпадането на управляващата коалиция беше несъгласието дали да се суспендира дълговата спирачка на Германия, която ограничава заемите, а ранните разчети от пазарите са, че нови избори през февруари могат да донесат повече сигурност за икономика, която току-що е избегнала рецесията.
„Германската динамика на растеж е анемична и голяма част от това е причинена от самата нея, тъй като Германия се задържа с дълговата спирачка в момент, когато икономиката се нуждае от подкрепа“, каза главният пазарен стратег на Zurich Insurance Group Гай Милър.„Разпадането на коалицията е конструктивно и се надяваме, че може да има повече фискална свобода на действие в бюджета за 2025 г.“
Икономистите отдавна обвиняват дълговата спирачка, приета през 2009 г., за задържането на икономиката на Германия, която се очаква да се свие тази година.
Увеличаването на държавните разходи с 1% до 2% от производството за 10 години може да увеличи потенциалния растеж до поне 1% от около 0,5% в момента, оценява ръководителят на глобалния макросектор на ING Карстен Бжески.
„Германия не е в проблем с публичните финанси“, каза Бжески, тъй като при дълг от едва 63% от производството, тя има повече възможности за харчене от връстници като Франция и Италия.
„Ако можете да комбинирате реформи с по-разхлабени фискални политики, моля, направете го“, добави той.
Международният валутен фонд също каза, че Германия трябва да обмисли облекчаване на дълговата си спирачка и всички признаци, че идват по-високи разходи, биха могли да укрепят европейските акции.