Законната миграция към някои от най-богатите страни в света достигна рекордно ниво през 2023 г., предизвиквайки негативна реакция на избирателите срещу правителствата въпреки тенденцията, стимулираща растежа и създаването на работни места, пише Financial Times.
Приблизително 6,5 милиона души са се преместили в 38-те страни, които членуват в ОИСР, чрез постоянни миграционни маршрути миналата година. Това е почти 10% увеличение спрямо предишния рекорд от 6 милиона, които са се преместили през 2022 г., показва доклад на базираната в Париж организация.Най-големият скок беше в Обединеното кралство , което за първи път стана най-големият получател на мигранти след САЩ, с нетна имиграция от 750 000, движена от наемане в сектора на грижите.
"Това не е само наваксване от пандемията. Със сигурност през 2023 г. това е друга история, пред която сме изправени", каза Жан-Кристоф Дюмон, ръководител на отдела за международна миграция на ОИСР, който отбеляза, че тенденцията отразява силното търсене на чуждестранни работници и обучение в чужбина.
Около една трета от страните от ОИСР са имали рекордни нива на имиграция през 2023 г., включително Канада, Франция и Япония. САЩ приеха 1,2 милиона постоянни законни имигранти.
Икономистите вярват, че нарастването на трансграничното движение е помогнало на богатите икономики да се възстановят от инфлационната криза, която настъпи след пандемията и руската инвазия в Украйна.
Но много гласоподаватели вместо това се съсредоточават върху нарастващия мащаб на миграцията и върху търсещите убежище лица, пристигащи по нередовни маршрути - въпреки че това е малък дял от общите цифри. Всички настоящи правителства на ОИСР , които бяха изправени пред преизбиране тази година, загубиха своя дял от гласовете, като много от тях загубиха офиси, включително САЩ.
Новоизбраният президент Доналд Тръмп базира кампанията си на обещания за борба с миграцията без документи към САЩ и евентуално депортиране на милиони мигранти, живеещи в страната без разрешение.
Броят на търсещите убежище в страните от ОИСР нарасна с 30 процента до рекордните 2,7 милиона, воден от скок в броя на хората, пристигащи в САЩ от Венецуела, Колумбия, Никарагуа и Хаити. САЩ получиха повече от милион молби за убежище - повече от общия брой молби за убежище във всички европейски членки на ОИСР взети заедно.
"По-малкият брой обща миграция от 2025 г. нататък не би бил изненада“, каза Дюмон, добавяйки, че това може да доведе до "увеличаване на напрежението", тъй като маршрутите за законна миграция се стесняват.
Анализ, публикуван тази седмица от Goldman Sachs, показа, че имиграцията представлява почти цялото увеличение на заетостта в Канада, Нова Зеландия, Норвегия, Швеция, Германия и Обединеното кралство от началото на 2023 г., както и увеличаването на работната сила в САЩ с повече от 4 милиона.
Джоузеф Бригс, икономист в Goldman Sachs, каза в САЩ, че това е „помогнало за възстановяване на баланса на пазара на труда с малко икономически разходи“.
Сет Карпентър, главен икономист в Morgan Stanley, предупреди в бележка тази седмица, че макар да е невъзможно да се каже как ще се промени политиката на САЩ при Тръмп, "ограничаването на имиграцията ще доведе до по-бавен растеж и по-висока инфлация".
Други държави, които традиционно са сред най-големите получатели на нови мигранти, затегнаха правилата си за влизане.
Канада, Австралия и Обединеното кралство въведоха мерки за ограничаване на миграцията, свързана с работата, като Канада за първи път ограничи броя на временните жители. И трите страни също преосмислят подхода си към чуждестранните студенти, чийто растящ брой се смята за източник на натиск върху прегрятите жилищни пазари.
Пристигащите чуждестранни студенти, водени през последните години от появата на глобална средна класа, способна да плаща за децата си да учат в чужбина, са се увеличили с 6,7 процента в ОИСР през 2023 г. до 2,1 милиона.
Обединеното кралство вече забранява на студентите-магистри да водят членове на семейството си; докато Австралия и Канада повишиха таксите и ограничиха броя на студентите. Холандия предприема подобни стъпки с нови правила, ограничаващи броя на курсовете, преподавани на английски език.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.