Военноморските учения на британския кралски флот разкриха слабите места на самолетоносачите Queen Elizabeth и Prince of Wales, пие The Times, позовавайки се на източник, пожелал анонимност.
Според събеседника на изданието, британските военни са тренирали много сценарии по време на маневри и са тествали способността на флота да устои на „непреодолима сила“, включително използването на противокорабни ракети.
„Положихме всички усилия и в един момент стигнахме до сценарий, при който самолетоносачът ще бъде потопен“, отбеляза той.
Във всички военни игри на Пентагона срещу Китай „ние губим всеки път“, каза Пийт Хегсет, избраният от Доналд Тръмп за министър на отбраната, в подкаст, излъчен миналата седмица. Ветеранът от войната и телевизионен водещ, който ще отговаря за най-мощната армия в света в първата си политическа роля на 44-годишна възраст, постави под съмнение уязвимостта на американските самолетоносачи, като се има предвид развитието на хиперзвукови ракети в Китай.
Подобни въпроси се задават за двата самолетоносача на Обединеното кралство на стойност £6,2 милиарда, HMS Queen Elizabeth и HMS Prince of Wales , поръчани на Кралския флот съответно през 2017 и 2019 г.
Един източник, запознат с военните игри, провеждани от военните на Обединеното кралство, призна: „В повечето военни игри носителите се потапят.“ Корабите са били особено уязвими от ракети, добави източникът.
Матю Савил, директор на военните науки в Кралския институт на обединените служби, каза, че ракетната технология се развива с такова темпо, че става все по-осъществимо да се „локализират и проследяват“ самолетоносачи.
Пекин увеличава обсега на своите противокорабни балистични ракети и свръхзвукови противокорабни крилати ракети. Той също така разработва радари с голям обсег „зад хоризонта“ за идентифициране на вражески кораби.
Китайското хиперзвуково плъзгащо се превозно средство, DF-17, е предназначено да се насочва към чуждестранни бази и флоти в западната част на Тихия океан и експертите казаха, че това е значителна заплаха за американските и съюзническите сили в региона. Той може да избегне съществуващите системи за противоракетна отбрана и неговият обхват, скорост и маневреност го правят потенциално страхотно оръжие.
Британски военен източник коментира, че те са „изпълнили цял набор от сценарии“ по време на военни игри, чиито подробности са били секретни, в които „способността на Кралския флот да оцелее“ е била тествана срещу „непреодолима сила“.
Като част от прегледа на отбраната, министрите и военните началници, подложени на огромен натиск да спестят милиарди лири, обмислят, както и с всички големи активи, дали превозвачите са необходими или не за съвременна война. „Ще има жертви“, каза високопоставен източник от отбраната, участващ в прегледа. Разбираемо е, че на една скорошна среща между служители на Министерството на отбраната и Министерството на финансите е била повдигната перспективата за бракуване на поне един превозвач, за да се помогне с финансови проблеми.
Потопяването на руския крайцер „Москва“ от украински противокорабни ракети през 2022 г. разкри слабостите на превозвачите. Консервативните министри наскоро поръчаха документ за разглеждане на бракуването на такъв, въпреки че началниците на флота бяха настоятелни, че няма да има икономии.
САЩ разполагат с 11 атомни самолетоносача в експлоатация. Франция има един, Шарл дьо Гол, а китайците имат три - Ляонин, Шандонг и Фуджиан - и строят четвърти.
Лорд Лий от Трафорд, бивш министър на отбраната, посочи, че военните се борят да си позволят подходящия брой самолети F-35 за превозвачите, както и ескортните кораби, които да ги защитават, и помощните кораби, които да ги снабдяват. Кралският флот също има криза с работната сила и би се затруднил да напълни екипажите на всичките си кораби по всяко време.