Европейските производители на пластмаси затварят заводи на фона на дълбок спад в производството, тъй като компаниите от ЕС се борят да се конкурират с глобалното пренасищане с евтини материали, пише Financial Times.
Производството на пластмаса в Европа ще намалее с 8,3% през 2023 г., сочат данните, публикувани от браншовата организация Plastics Europe в понеделник. Механичното рециклиране на пластмаси - най-разпространената форма на рециклиране на пластмаси в Европа - също е намаляло за първи път от 2018 г. насам поради спад в търсенето, заяви Plastics Europe.
Спадът е по-дълбок от очакваното, заяви Вирджиния Янсенс, управляващ директор на Plastics Europe, като добави към опасенията на енергоемките индустрии за „деиндустриализацията в Европа“, водеща до по-голяма зависимост от „по-малко устойчив внос“. Германия е най-големият производител на пластмаси на континента.
Спадът в Европа контрастира с увеличението от 3,4 % в световен мащаб, тъй като страни, сред които Китай и САЩ, увеличават производството на пластмаси. Според доставчика на данни S&P Global Китай е отговорен за 60% от увеличението на нефтохимическия капацитет през 2023 г.
Делът на европейската пластмасова промишленост на световния пазар е намалял от 28% през 2006 г. до 12% през миналата година, сочат данните.
Амбициозните климатични цели, поставени по време на предишния мандат на Европейската комисия, който приключи с избори в целия ЕС през юни тази година, породиха вълна от регулации, за които компаниите се оплакваха, че задушават растежа.
Financial Times пише още, че в доклад за европейската конкурентоспособност, публикуван през септември, бившият президент на Европейската централна банка Марио Драги приписва голяма част от вината за забавянето на икономическия растеж на ЕС на високите цени на енергията, „рестриктивните“ регулации и по-ниските разходи за производство в чужбина.
Пренасищането с чиста пластмаса извън Европа също подкопа бизнес аргументите за рециклирани материали.
Миналият месец Plastics Recyclers Europe, заяви, че „низходящата тенденция на европейския пазар за рециклиране на пластмаси е тревожна“ и „изкарва много рециклиращи компании от бизнеса“.
Компании, включително голямата енергийна ExxonMobil и химическата компания Sabic, заявиха тази година, че ще затворят нефтохимически заводи в Европа. Химическите компании LyondellBasell, Versalis и Trinseo заявиха, че ще преразгледат или затворят съоръженията.
Роб Инграм, главен изпълнителен директор на бизнеса на Ineos за производство на олефини - въглеводороди, използвани като суровина за химически и полимерни продукти - и полимери, каза, че бюрократичната и регулаторна тежест на Европа е "самопричинена рана".
"Без нови инвестиции в Европа производителите няма да могат да финансират прехода към по-устойчиво производство", каза той.