Присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е ключов национален приоритет. Независимо от политическата нестабилност в страната има категоричен политически консенсус за значимостта на членството ни в Организацията, приемственост в изпълнението на тази политика и ние работим активно и целенасочено за постигането на тази стратегическа цел. Това заяви министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов на среща с генералния секретар на ОИСР Матиас Корман в централата на организацията в Париж.
Двамата обсъдиха напредъка на България по препоръките в присъединителния процес по темите, за които Министерство на иновациите и растежа отговаря – цифрова икономика и инвестиции.
Генералният секретар на ОИСР Матиас Корман изрази удовлетворение от постигнатото в процеса и потвърди, че се очаква България да се присъедини към Организацията през есента на 2025 г.
"Вашите думи са изключително окуражителни и ни стимулират да работим още по-активно за изпълнение на препоръките. Ползите за България от присъединяването са безспорни и реформите, които правим в техен резултат, ще отключат потенциала на българската икономика, ще повишат икономическия растеж и конкурентоспособността на икономиката ни и ще ни донесат международно доверие. Членството на България ще бъде в полза и за ОИСР, защото ще разшири обхвата на вашите политики и изследвания в Югоизточна Европа" заяви министър Карадимов.
Той подчерта, че членството на страната в Организацията ще повиши чуждестранните инвестиции у нас и ще допринесе за поддържане на устойчив икономически растеж и развитие на иновации в редица сектори. Също така присъединяването към ОИСР би подобрило значително икономическия авторитет на България на световната сцена.
"Етикетът на ОИСР е синоним на стабилност, надеждност и ангажираност към прогресивни икономически политики. Това не само ще привлече повече преки чуждестранни инвестиции, но и ще увери съществуващите инвеститори в дългосрочната икономическа визия и стабилност на България", заяви министърът на иновациите и растежа.
Карадимов акцентира върху препоръката на Организацията за укрепване на капацитета на Българската агенция за инвестиции и обясни, че Министерството на иновациите и растежа разработва мерки, които ще гарантират развитието на Агенцията и превръщането й в модерна структура.
В срещата участваха още заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов, председателят на НС на Българската банка за развитие Деляна Иванова, посланикът на България във Франция Радка Балабанова, директорът на дирекция "Политики и анализи" в Министерство на иновациите и растежа Мира Йосифова, както и експерти от двете страни.
По-късно министър Карадимов представи националната позиция на България относно напредъка по отправените препоръки в рамките на 94-тата сесия на Комитета на ОИСР по цифрова политика. След изслушването стана ясно, че е взето положително решение и България затваря глава цифрова политика.