Европейската централна банка предупреди, че еврозоната рискува да изпадне в нова дългова криза, ако не успее да стимулира растежа, да намали публичния дълг и да се справи с „политическата несигурност“, пише Financial Times.
В годишния си преглед на финансовата стабилност, публикуван в сряда, ЕЦБ алармира за потенциално завръщане на „пазарните опасения относно устойчивостта на държавния дълг“.
Тя посочи „повишените нива на дълга и високите бюджетни дефицити“, както и слабия растеж и несигурността, предизвикана от неотдавнашните „резултати от изборите на европейско и национално равнище, особено във Франция“.
Спредовете между френските и германските 10-годишни държавни облигации - ключов показател за опасенията на инвеститорите - този месец нараснаха до 0,77 процентни пункта, което е близо до 12-годишния връх, достигнат в навечерието на парламентарните избори това лято.
„Насрещните ветрове за икономическия растеж, породени от фактори като слабата производителност, правят повишените нива на дълга и бюджетните дефицити по-вероятни и отново пораждат опасения за устойчивостта на дълга“, предупреди ЕЦБ в сряда.
Преди повече от десетилетие Гърция едва избегна фалит, след като опасенията за финансовата ѝ стабилност подхраниха пазарните вълнения във връзка с общата валута. Те утихнаха едва след като тогавашният председател на ЕЦБ Марио Драги обеща да направи „каквото е необходимо“, за да предотврати срив на валутната зона.
В сряда ЕЦБ заяви, че премиите за държавен кредитен риск могат да бъдат повишени от макрофинансови сътресения, като посочи „слабите“ фундаментални показатели в няколко държави членки и „разсрочването“ на падежиращия държавен дълг при по-високи лихвени проценти. Тя допълни, че комбинацията от нисък растеж и висок държавен дълг в 20-те държави от валутния блок може да затрудни правителствата да плащат за по-високите нужди в областта на отбраната и инвестициите за борба с климатичните промени. ЕЦБ също така предупреди, че пазарите на акции и облигации са изложени на нарастващи рискове от „резки корекции“, посочвайки „високите оценки и концентрацията на риска“, които вече са довели до „няколко ясно изразени, но краткотрайни скока на волатилността“.
При евентуален икономически спад банковите баланси също биха могли да понесат удар, тъй като потребителите и компаниите в еврозоната вече се борят с по-високите лихвени проценти, се казва в доклада.
Заплахата от по-големи загуби от търговски недвижими имоти „може да бъде значителна за отделни банки и инвестиционни фондове“, добави ЕЦБ.