Според данни на СЗО 17% от двойките в Европа срещат трудности със зачеването. Една от шест двойки в репродуктивна възраст в ЕС страда от безплодие, стана ясно по повод Европейската седмица на фертилитета, която бе отбелязана и у нас.
“Наблюдаваме значителен напредък в областта на асистираната репродукция, но е необходимо двойките да разбират ключовите фактори за инфертилитет. Генетиката, начинът на живот, възрастта и замърсителите на околната среда играят важна роля за репродуктивното здраве“, казва пред “Труд” д-р Димитър Цветков, ръководител на Ин Витро център в МБАЛ “Вита“.
Доц. д-р Мария Юнакова добавя, че фертилността значително намалява с възрастта, особено при жените. “При тях тя започва да спада в края на 20-те и началото на 30-те години, като след 35 години този процес е много по-бърз - предупреждава Юнакова, акушер-гинеколог в Медицински комплекс “Д-р Щерев“.
Здравословните навици са от съществено значение за подобряване на репродуктивното здраве. Фактори като тютюнопушене и алкохол в големи количества също дава отражение.
Поддържането на здравословно тегло, достатъчното количество сън и намаляването на стреса също могат да повишат репродуктивните шансове.