IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Европа е изправена пред нова енергийна криза?

Съхранението на газ е спасителен пояс през зимата

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Бързо изчерпващите се запаси от газ и задаващите се съкращения на доставките от Москва са предпоставка за нова енергийна криза за Европа, която все още се разклаща от екстремни сътресения преди две години.

Ескалиращото напрежение в Украйна допринесе за около 45% скок на цените на газа тази година. Въпреки че нивата все още са далеч под рекордите от 2022 г., те са достатъчно високи, за да рискуват задълбочаване на кризата с разходите за живот за домакинствата и засилване на конкурентния натиск върху производителите в затруднено положение.

Съхранението на газ е спасителен пояс през най-студените периоди, но запасите тази година бързо намаляват, след като ниските температури увеличиха търсенето на отопление и сушата на вятъра изискваше повече използване за производство на електроенергия.

Повече от две години, откакто президентът Владимир Путин въоръжи енергията, Европа се бори да осигури своята енергийна система. Стегнатият пазар отразява предизвикателството на континента да се откаже напълно от руските изкопаеми горива. Ситуацията е на път да се влоши с доставките на газ, които помогнаха за запълването на резервите през 2024 г., които вероятно няма да бъдат налични през следващата година, разширявайки стиска върху цените.

“Все още имаме проблеми с доставките на газ“
, каза Маркус Кребер, главен изпълнителен директор на RWE AG, на конференция в петък, пише Bloomberg. “Ако наистина искаме да бъдем независими от руския газ, трябва да имаме повече капацитет за внос и вероятно ще видим това отново тази зима, защото съоръженията за съхранение на газ се изпразват доста бързо, тъй като имаме студено начало на зимата.“

Войната на Русия срещу Украйна ескалира, като и двете страни започнаха ракетни атаки тази седмица в опит да спечелят предимство преди завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом. В резултат на нарастващото напрежение САЩ санкционираха Газпромбанк, последната голяма финансова институция, освободена от санкции и оператор на плащанията за руски газ.

Санкциите имат за цел да намалят доходите на Кремъл от износа на енергия, но също така увеличават риска от спиране на природния газ, който все още тече към шепа централноевропейски нации.

Въпреки че Европа намали зависимостта си от Русия, загубата на един от последните останали маршрути за тръбопроводен газ ще окаже по-голям натиск върху газовия пазар и ще доведе до скок на световните цени, според анализатори в Energy Aspects.

Европа вече се подготвяше за потенциалния край на потоците от руски газ през Украйна, когато сделката за транзит изтече в края на годината. Санкциите означават, че газът може да спре да тече преди това, като Унгария предупреди, че нейната енергийна сигурност е застрашена.

Цените отразяват възможната загуба на част от оставащите евтини руски потоци, забавянето на допълнителните доставки на втечнен природен газ от САЩ и студената зима.

В друг необичаен знак за натиск върху системата, цените за лятото, когато газът трябва да е достатъчно евтин, за да попълни складовете, са по-скъпи от следващата зима. Това предполага, че разходите за енергия ще останат по-високи за по-дълго и колкото по-ниски са нивата на съхранение тази зима, толкова по-трудна става задачата за презареждане на резервите.

В разгара на енергийната криза през 2022 г. Германия нареди задължителни бързи покупки на газ за съхранение от световния пазар на рекордни цени. За да се опита да си върне част от допълнителните разходи, Берлин въведе такса за съхранение на газ, плащана от търговци или комунални услуги за доставки през Германия. Той беше силно критикуван, тъй като повишава разходите за получаване на LNG за страни без излаз на море като Австрия, Словакия и Чехия.

“Това започва да прилича на сценарий от 2022 г., в който ЕС купува газ на всяка цена“, каза Арне Ломан Расмусен, главен анализатор в Global Risk Management в Копенхаген. „Следващата година това потенциално може да се случи по време на година на силно азиатско търсене.“

Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната енергийна агенция, бие тревога. Той предупреди, че Европа се нуждае от достатъчно запаси за по-късно тази зима, ако транзитът на руски газ през Украйна спре на 1 януари с изтичането на сделката между Москва и Киев.

В Германия, където много фабрики трябваше да спрат или да намалят производството поради високите разходи за енергия, по-бързото изтегляне от складовете изпраща зловещи сигнали, че напрежението върху най-голямата икономика в Европа може да продължи за трета поредна година.

“Отново енергийно интензивните икономики, водени от Германия, ще пострадат най-много, наранявайки икономика, която вече се разтърсва от проблеми в автомобилния, химическия и машинния сектор“, каза Оле Хансен, ръководител на стоковата стратегия в Saxo Bank AS.

Германия е в стагнация след енергийната криза и повишаването на инфлацията може да засили разочарованието на избирателите преди предсрочните избори през февруари.

През зимата на 2022 г. Европа избегна недостиг благодарение отчасти на меката зима. Тази година рисковете от енергийното нормиране са ниски. По-високите цени в сравнение с Азия означават, че доставките на LNG пристигат. Но студена зима на друго място може да създаде повече конкуренция за доставки и да тласне допълнително цените, което би причинило проблеми за региона.

“Има повишен риск късметът на Европа по отношение на мекото време да се изчерпи през следващата зима“, каза Хансен от Saxo Bank. “С други думи сме принудени да разчитаме на вноса на втечнен природен газ и с това на необходимостта да останем конкурентоспособни с Азия.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата