IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Без грам вина: Ангела Меркел за Путин, мигрантите и защо отряза Украйна за НАТО

Тя не смята, че е виновна за състоянието, в което се намира света в момента

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Ангела Меркел ръководи Германия в продължение на 16 години. Тя беше там по време на финансовата криза, кризата с мигрантите от 2015 г. и, което е важно, инвазията на Русия в Украйна през 2014 г. Беше ли твърде мека към Москва? Твърде бавна, за да помогне на Киев? Ако тя не беше блокирала членството на Украйна в НАТО през 2008 г., щеше ли да има война сега?

Днес министрите на отбраната от Обединеното кралство, Франция, Германия, Полша и Италия се срещат, за да обсъдят влошаващата се ситуация по фронтовите линии на Украйна. Но говорейки пред BBC в Берлин, Меркел е твърда в защитата на своето наследство, което остави след като напусна поста.

Тя казва, че вярва, че войната в Украйна щеше да започне по-рано и вероятно щеше да бъде по-лоша, ако Киев беше започнал пътя към членство в НАТО през 2008 г.

"Щяхме да видим военен конфликт дори по-рано. За мен беше напълно ясно, че президентът Путин нямаше да стои със скръстени ръце и да гледа как Украйна се присъединява към НАТО. А Украйна със сигурност нямаше да е толкова подготвена, колкото беше през февруари 2022 г.", обяснява тя.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски не е съгласен. Той описва решението на Меркел за НАТО, подкрепено от тогавашния френски президент Никола Саркози, като явна "грешна преценка", която е насърчила Русия.

В рядко интервю, откакто се оттегли от политиката преди три години, Меркел изразява загриженост относно подновените заплахи на Владимир Путин за използване на ядрени оръжия.

Двамата лидери се опознаха добре в продължение на две десетилетия.

"Трябва да направим всичко възможно, за да предотвратим използването на ядрени оръжия", казва бившият германски канцлер. За щастие, Китай също говори за това преди известно време. Не трябва да бъдем парализирани от страх, но трябва също така да признаем, че Русия е най-голямата, или заедно със САЩ, една от двете най-големи ядрени сили в света. Потенциалът е плашещ."

Въпреки че се радваше на висока популярност през по-голямата част от времето си на поста, Меркел сега се намира в отбранителна позиция

Тя току-що публикува мемоарите си "Свобода". А времето на публикуването им е интересно.

Тя твърди, че е направила всичко по силите си, за да осигури мирни средства за сътрудничество с Русия.
Всъщност Путин започна своята пълномащабна инвазия в Украйна само месеци след като тя напусна поста.
Това предизвика задълбочено преразглеждане в Европа на енергийните политики, дипломацията с Русия, а също и миграционните политики, които се превърнаха в норма при Меркел.

Начело на най-голямата икономика в Европа, тя беше, както казва бившият италиански премиер Матео Ренци, фактическият лидер на Европа - "шефът на Европейския съюз".

"Помните ли, когато бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър казваше "кой е телефонният номер на Европа?", разказва той. "Моят отговор беше: ясно, мобилният номер на Ангела Меркел."

Той добавя, че когато преценяваме наследството на Меркел - по отношение на Русия и по друг начин - е важно да си припомним нормите на времето.

"Не може да се атакува Анджела за отношенията с Русия", категоричен е Ренци.  "През 2005, 2006 те бяха цел на всички в Европа, не само цел на Ангела Меркел."

При Меркел Германия и нейните жадни за енергия големи индустрии станаха зависими от Москва. Германия построи два газопровода, свързани директно с Русия.

Президентът Зеленски определи този евтин газ като геополитически инструмент на Кремъл.

Меркел казва пред BBC, че е имала два мотива относно тръбопроводите: германски бизнес интереси, но също така поддържане на мирни връзки с Русия. Но членовете на ЕС и НАТО в Източна Европа категорично не се съгласиха с нея. Полският депутат Радослав Фогиел каза, че парите от германския газ са напълнили военния сандък на Русия - използвани за финансиране на нахлуването в Украйна.

Но Меркел настоява, че се е опитала да ограничи руските атаки срещу Украйна с помощта на дипломация и преговори, които - признава тя - в крайна сметка са се провалили. А германската индустрия беше непропорционално засегната от санкциите върху руската енергетика. Принудена да търси други доставчици, страната вече купува скъп LNG. Бизнесът казва, че е осакатен от разходите.

Нова ера в отношенията на Европа с Русия "за съжаление" започна след пълномащабното нахлуване в Украйна, казва Меркел.

Сега 70-годишната жена трябва да защитава наследството си и в други области.

Миграционната криза от 2015 г., когато тя отвори вратите на Германия за над милион търсещи убежище, беше може би определящият момент от нейното управление. Тази политика беше мразена от някои, приветстван от други.

Американският президент Барак Обама похвали Меркел като смел и морален лидер. Но критиците я обвиниха, че е вдъхнала живот на тогавашната почти излишна крайнодясна партия Алтернатива за Германия (AfD). Сега тя се намира на второ място в проучванията на общественото мнение в Германия преди предсрочните общи избори в началото на следващата година. Основният политически обединителен вик на AfD: силно послание срещу мигрантите.

Ангела Меркел признава, че AfD е постигнала големи печалби, но не се извинява за политическите си решения.

Що се отнася до предположенията, че нейните политики от 2015 г. са помогнали за подхранването на антиимиграционни и крайнодесни партии и на други места, включително Нидерландия, Полша и Франция, след като тя се опита да наложи квоти за мигранти в страните от ЕС, Меркел казва, че не може да носи отговорност за цяла Европа.

"Единственият начин за борба с крайната десница е да се спре нелегалната миграция", допълва тя.

Меркел призовава европейските лидери да инвестират повече в африканските нации, за да подобрят стандарта на живот там, така че по-малко хора да бъдат изкушени да напуснат домовете си. Но тъй като европейските икономики са бавни и гласоподавателите са притеснени за разходите за живот, правителствата казват, че има малко пари за преодоляване.

Ангела Меркел изглежда постави страната си и нейните икономически интереси на първо място, когато ставаше въпрос за закупуване на руска енергия или по време на кризата в еврозоната - когато южните страни от ЕС я обвиниха, че ги е притиснала с мерки за икономии, за да спаси германските банки и бизнеси. Но дори у дома, в Германия, сега тя е обвинявана, че просто е "управлявала" последователни кризи и не е успяла да направи широкообхватни, може би болезнени реформи, за да осигури бъдещето на своята страна и ЕС.

Сега Германия е етикетирана от някои като "болния човек на Европа"

Някога износител на световната сцена, нейната икономика се движи малко над рецесията. Избирателите се оплакват, че тя не е успяла да инвестира в пътища, железопътни линии и цифровизация в полза на поддържането на балансиран бюджет.

При Ангела Меркел Германия не само стана зависима от Русия за енергия, но и от Китай и САЩ за търговия. Тези решения не са издържали проверката на времето.

Сега Доналд Тръмп заплашва да наложи мита върху вноса, когато се върне в Белия дом през януари.

Меркел наистина има някои мисли за нервните лидери на Европа, изправени пред Тръмп 2.0. Първият му мандат беше белязан от гняв към Европа, особено към Германия, заради ниските разходи за отбрана и търговския дефицит. Тези претенции към Европа не са се променили. Какви са съветите на Меркел за справяне с него?

"Наистина е важно да знаете какви са вашите приоритети, да ги представите ясно и да не се плашите, защото Доналд Тръмп може да бъде много откровен", казва тя. "Той се изразява много ясно. И ако го направиш, има известно взаимно уважение. Все пак това беше моят опит."

Но европейските лидери, изправени пред САЩ, Китай и Русия, са притеснени - може би повече, отколкото по времето на Ангела Меркел.

Икономиките са бавни, гласоподавателите недоволни, традиционната политика е под натиск от крайната десница и крайната левица.

Китай и Русия са по-остри, Западът е по-слаб на световната сцена.

Войните горят в Близкия изток и в Европа, като Доналд Тръмп изглежда по-малко заинтересован от укрепването на европейската сигурност.

Може би затова Ангела Меркел казва, че тези дни, когато световни лидери, които тя добре познава, й се обаждат за съвет, тя с радост откликва. Но когато бива попитана дали й липсва цялата тази власт и политика, бързият й отговор е: "Не, изобщо не".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата