IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

САЩ и Европа се разминават по отношение на паричната политика

Лихвените проценти на големите централни банки се разделят

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Паричната политика на САЩ е на път да се отклони рязко от тази на Европа през следващата година, като прогнозите за по-висок растеж и инфлация отварят трансатлантическо разделение с мудната еврозона, пише Financial Times.

Федералният резерв е настроен да намали референтния си лихвен процент само наполовина до края на следващата година, отколкото Европейската централна банка, която е изправена пред забавяне на растежа и инфлация, които са под целта й според пазарните цени.

Тъй като Доналд Тръмп се готви да намали данъците и да увеличи митата, инфлацията в САЩ се очаква да остане над 2 процента през цялата 2025 г., според прогнозите, събрани от Consensus Economics. От друга страна, инфлацията в еврозоната се очаква да падне под целта на ЕЦБ от 2 процента още през февруари.

"Очакваме да се появи разминаване между циклите на разхлабване на Фед и ЕЦБ, тъй като нарастващите рискове от инфлацията карат първата да предприеме доста предпазлив подход, докато втората реагира енергично на икономическата слабост", каза Дженифър Маккеоун, главен глобален икономист в Икономика на капитала.

Изданието пише още, че разделянето на пътищата подчертава нарастващите опасения относно изпадналата в затруднение икономика на еврозоната, където политиците се опасяват от допълнителни щети от възможна водена от Тръмп търговска война. Политическите планове на новоизбрания президент се очаква да стимулират растежа и инфлацията в САЩ в близко бъдеще, като председателят на Фед Джей Пауъл подчерта този месец, че "не бърза" да понижи лихвените проценти.

Инфлацията и паричната политика се движеха по широко синхронизиран начин в големи части на света през последните три години, тъй като страните преживяха скок на цените за поколенията. Но ранните ходове за облекчаване на политиката от Фед, ЕЦБ, Bank of England и други западни централни банки тази година може да отстъпят място на по-несъответстващ подход през 2025 г. Доходността на двугодишните държавни облигации на САЩ, която следи отблизо очакванията за лихвените проценти, се повиши до 4,4% в края на седмицата от 3,6% в началото на миналия месец на фона на засилени опасения относно инфлацията.

Разминаването предизвика обрат на валутните пазари, където лихвените проценти са движеща сила. Доларът, който отслабваше от лятото, драстично се повиши спрямо конкурентите си по време на изборите в САЩ, тъй като инвеститорите очакваха въздействието на тарифната и данъчната политика на Тръмп. Това доведе еврото до почти двегодишно дъно, в най-голямата му разпродажба от енергийната криза през 2022 г., като единната валута беше допълнително разстроена от по-слабите икономически данни, които повишиха шанса за намаление на лихвения процент с половин пункт от ЕЦБ на срещата следващия месец.

Самуел Томбс, икономист в Pantheon Macroeconomics, каза, че нивото на безработица в САЩ все още е достатъчно ниско, а инфлационните очаквания достатъчно високи, „за да предполагат подновен изблик на инфлация се вгражда. Възможно е Фед да трябва да прекрати цикъла си на облекчаване преждевременно, ако г-н Тръмп изпълни програмата си бързо.“

Том Баркин, президент на Федералния резерв на Ричмънд и член с право на глас в тазгодишния Федерален комитет за отворения пазар, който определя политиката, каза пред Financial Times миналата седмица, че връщането на лихвените проценти на по-„неутрално“ ниво, което вече не ограничава растежа, „може да се случи доста бавно, ако мислехте, че трябва да продължите да се облягате на инфлационния бриз“. Икономистите сега очакват икономически растеж на САЩ от 2,7% през 2024 г. спрямо по-малко от 1% прогнозиран през октомври 2023 г., според Consensus Economics. За следващата година икономистите преразгледаха своите прогнози за икономическия растеж на САЩ до 1,9 на сто спрямо 1,6 на сто, очаквани през март.

Тенденцията се насочва в обратна посока в еврозоната, където прогнозите за растеж бяха понижени до 0,7% тази година и 1,1% през годината. През лятото икономистите очакваха растеж от 1,4 процента в блока за 2025 г. Някои бизнес проучвания сочат, че икономиката на еврозоната може да изпадне в рецесия, каза Маккиоун от Capital Economics, „което би било ярък контраст с устойчивостта на САЩ икономика”.

Пазарите предвиждат над 1,5 процентни пункта намаления на лихвените проценти до края на следващата година за ЕЦБ. Това ще доведе лихвения процент по депозитите от сегашните 3,25 на сто до 2 на сто още през юни и под това до края на годината. Икономисти, анкетирани от Consensus Economics, очакват среден процент от 2,15 процента до декември 2025 г.

За разлика от това в САЩ пазарите очакват намаление с по-малко от 0,7 процентни пункта до края на следващата година от сегашния процент от 4,5-4,75 процента. Икономистите очакват среден процент от 3,375 на сто.
„Фокусът на ЕЦБ все повече се измества към опасенията за икономическия растеж и далеч от опасенията за инфлацията“, каза Анджей Шчепаняк, икономист в инвестиционната банка Nomura. „В крайна сметка вярваме, че ЕЦБ ще бъде принудена да намали лихвите до под неутрални, за да подкрепи икономиката.“

В Обединеното кралство пазарите очакват постепенно намаляване на лихвените проценти на BoE след възходящите ревизии на растежа на БВП и инфлацията в резултат на мерките, обявени в есенния бюджет.
Икономическият растеж на Обединеното кралство също беше по-силен от очакваното през първата половина на годината, докато инфлацията нарасна повече от прогнозираното до 2,3% през октомври. Пазарите очакват лихвите да паднат до около 4% до края на следващата година от сегашния процент от 4,75%.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата