Празничните наздравици често ни правят не особено бдителни и това може да се окаже идеалното време за крадците. Най-много, разбира се, ги улесняваме с отсъствието си от къщи за дни заради пътуванията до близки и роднини или в чужбина.
За да не започнете новата година неприятно изненадани, от полицията съветват да заложите на сигурна външна врата от метал или масивно дърво с най-малко три окачвания в пантите. Ако още нямате такава, сигурно е, че ви трябва и ще ви служи по-добре от някой непотребен коледен подарък.
Обърнете особено внимание на бравите. Секретните им патрони не трябва да се подават над повърхността на вратата, защото крадците ги хващат с водопроводен или специално направен ключ, след което с рязък удар ги пречупват в най-тънката им част. Отключването със специален шперц след това е елементарно.
Добър ефект имат двустранно и многостранно заключващите се брави. Обърнете внимание на здравината на пантите, защото престъпниците често атакуват точно в тези точки.
За да предпазите дома си от набези, от полицията съветват още да осигурите осветление пред вратата си, да укрепите балконските врати и да поставите решетки. Последното е особено необходимо, ако живеете на партерен, надпартерен или най-горен етаж, както и ако балконите ви граничат със стълбището на блока.
Големи суми пари у дома, както и скъпи вещи в мазетата и таванските помещения, просто „плачат“ някой да ги вземе. Ясно е – намерете им по-сигурно убежище.
Обект на вниманието на престъпниците са предимно жилища, разположени на ниските етажи – до трети, показват данните на МВР. Счупвайки патрона на входната врата, крадците проникват в апартамента, като търсят основно злато, сребро и валута. Малките по обем вещи им дават възможност за безпрепятствено и незабележимо отдалечаване.
Наблюденията на служителите на реда сочат, че най-често се извършват кражби от апартаменти с лошо укрепени врати. Любими на апашите са апартаментите, в които има значително количество ценности. Тези кражби обикновено се предшестват от информация за наличието на пари и скъпи вещи в жилището и предварителна подготовка на средствата за преодоляване на вратата. Вилите, които са необитаеми през по-голямата част от годината, също са предпочитани от крадците.
Всъщност такива се оказват и домовете ни по време на празниците при предприемане на пътувания. Точно за да си осигурят отсъствието ни, апашите предпочитат времето между 09.00 и 12.00 ч. в делничните дни, когато повечето домове остават без пряко наблюдение. За дългите летни, коледни и прочие празнични почивки, „любимото“ време на престъпниците са нощните часове.
Най-добре е да предупредите съседи, на които имате доверие, че ще отсъствате продължително. Вземете мерки, ако все пак ви „посетят“, крадците да не намерят нищо ценно в дома ви, като преместите преносимата скъпа техника, ценни бижута, големи суми пари при ваши близки и в банки.
Обикновено престъпниците проучват предварително района и живеещите там. За да извършат обира в дома ви, им е необходима информация, затова внимавайте кого пускате в дома си. На апашите могат да помогнат амбулантни търговци, които нерядко са и самите крадци, хора, събиращи пари за благотворителни цели или пък извършващи услуги като пране на килими, циклене на паркет, строителство и ремонти, и т.н.
От полицията съветват да не пускате непознати в дома си, или ако е неизбежно - да скриете ценните вещи. Най-сигурното защитно средство е да сключите договор за полицейска охрана със сигнално-охранителна техника, препоръчват още от МВР.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.