IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

У-лицата: Раждането е естествен процес, не медицински проблем

Олга Дукат разяснява какво е дула и имат ли почва подобни практики у нас

У-лицата: Раждането е естествен процес, не медицински проблем

И днес Dnes.bg ще ви срещне с интересни личности в рубриката ни У-лицата. Това са хора, правещи любопитни неща. Хора, на които не им пречат политиците и останалите, за да създадат каквото са си наумили. Лица, които ще срещнем в парка, на улицата. С две думи: Лица от улицата.

За раждането
 
Все повече бебета днес се раждат с цезарови сечения – тенденция, която е завладяла целия свят, въпреки рисковете за майката и бебето. От медицинска гледна точка това не е оправдано - увеличаването на този процент не е довело нито до намаляване на смъртността, нито до подобряване на здравето на майките и бебетата. Световна Здравна Организация препоръчва процентът да не е повече от 15% - граница след която се смята, че рисковете надвишават ползите.
 
"Причините за нарастването на този процент са комплексни - медицински, социални, психологически, културни, отбелязва Олга Дукат - Цялостната нагласа към бременността и раждането е като към медицински проблеми – често се чува, че жената е с един крак в гроба, докато ражда. На секциото пък от друга страна се гледа като на операция с минимални рискове, не само равностойна, но и по-цивилизована алтернатива на нормалното раждане".
 
От друга страна подходът към раждането – каскадата от рутинни интервенции, незачитане на индивидуалните нужди на раждащата жена, пренебрегване на емоционалния аспект на раждането – всичко това има голямо значение. Лекарите губят квалификацията си да помагат при усложнения при нормално раждане. Страхът от лекарска грешка е голям и при най-малкия риск се пристъпва към секцио. Отделно секциото е по-бързо, по-лесно, по-предсказуемо. Цената за нормално раждане и за секцио на повечето места е една и съща, но да не забравяме, че времето също е пари. Страхът от нормалното раждане е голям. Жените непрекъснато чуват кошмарни истории за раждането – интервенциите, усложненията, отношението на персонала. И разбира се допринася и съвременният начин на живот, начин на хранене и други. 
 
Олга Дукат
 
Въпреки че има икономическо образование, Олга Дукат се отказва от него и се насочва към съвсем различно поприще, а именно – съдейства на жените по време на раждането. Помагането на този естествен процес да стане възможно по-плавно, без болка и осъзнато, се нарича дула. Но същевременно Олга решава да завърши акушерство. Тази година тя ще може да помага на жените вече като медицински специалист.
 
А причината да се заинтересува от естественото раждане, е появата на първото ѝ дете. След като се случва трудно, Олга осъзнава колко важен момент от живота на жената и бебето е именно този. Днес тя е майка на три момчета и е съдействала на много бременни преди и по време на раждането.
 
"Видях и колко много проблеми има в майчиното и детското здравеопазване в България. Изискват се усилия и отдаденост от много хора, за да може бавно и постепенно да се промени системата. Изпитах силна лична мотивация да съм част от тази промяна. Тя не става от раз, но през последните години наблюдаваме някои положителни тенденции – жените стават все информирани и има все повече лекари и акушерки, които се отнасят с уважение към тях и зачитат техния избор. В продължение на пет години присъствам на раждания и оказвам емоционална подкрепа на майките". 
 
Споменът от раждането
 
"Първите два пъти раждах с лекар и за съжаление и двата пъти се стигна до секцио. Имах нужда от някой, който да отговори на въпросите ми, без да се притеснявам, че ще му досадя, който да ми обясни това, което се случва във всеки един момент, който да ми представи обективно моите алтернативи. Беше важно да съм спокойна и да имам контрол над това, което се случва, а не просто някой да ме вмъкне в графика си. Уви, персоналът на болницата нямаше времето и желанието да отговори на моите нужди. Аз и бебето ми бяхме поредните на конвейра. Бях оставена сама да се справям със своята болка и с хилядите въпроси и притеснения, които вълнуват всяка млада майка. 
 
Третото ми раждане беше естествено. Родих с акушерка и да кажа, че нейната роля беше безценна, значи да не кажа нищо. Не изпитвах нужда от дула, защото акушерката беше до мен и нейната подкрепа ми беше напълно достатъчна. Тя изпълни перфектно всички функции – и на медицински специалист и на човек, който чувствам близък. За мен акушерката е основният медицински специалист, който трябва да се грижи за майката при нормално раждане". 
 
Опит в чужбина
 
Това лято Олга Дукат преминава акушерска практика в холистичен родилен център в САЩ, Пенсилвания. Акушерките, при които се обучава, обслужват основно общността от амиши, които живеят там. Амишите са много специфична религиозна общност, която води начин на живот, възможно най-близък до природата. Не са секта, следват една от разновидностите на християнството. Те раждат по много деца (10-15), защото не използват контрацепция, а абортите са забранени. Раждането протича най-често вкъщи или в родилния център. 
 
По време на практиката Олга има възможността да участва и да провежда самостоятелно прегледи на бременни (опитните акушерки разчитат на ръцете си, а не на ултразвук), асистира на домашни раждания и участва в следродовия домашен патронаж. Там, където седалищни бебета и близнаци се раждат естествено в домашни условия, а различните сложни ситуации при раждането се решават с помощта на алтернативни методи като билки, хомеопатия и други, има възможността да учи, да наблюдава и да попива всичко, което е възможно.
 
"И разбира се повечето раждания минаха спокойно и без никакви проблеми, както и трябва да бъде", спомня си Олга. - Бях впечатлена от всичко! И от невероятната клиника, в която се провеждат прегледите, курсовете за родители и самите раждания, в която всичко е обмислено до най-малката подробност и всеки детайл вдъхва доверие и спокойствие… И от нежното, уважително отношение на акушерките към семействата и вниманието, което се отделя на всяка жена…
 
И от непоколебимата им вяра в естествения процес на раждането – толкова сложен и толкова съвършен.
На раждането се гледа като на нормален физиологичен процес. Асистират само акушерки, лекар не присъства, а подходът им е изчаквателен. Слушат се тоновете на бебето от време на време, през останалото време майката е свободна да прави каквото поиска – да заема различни пози, да поема храна и течности, да спи, да взима душ, няма рутинни процедури.
 
Бащите винаги присъстват на раждането, правят масаж на кръста и са плътно до жените си. "Направи ми
впечатение, че са много подкрепящи и спокойни. Понякога сами поемат бебето, когато се ражда особено когато това не е първо бебе в семейството", разказва Олга.
 
Акушерките идват на раждането оборудвани с всичко необходимо за спешни ситуации – кислород, медикаменти, инструменти, набор за шев и т.н. Всичко това много рядко се използва, но пък активно се използват билки, ароматни масла, тинктури, хомеопатия. При сериозни усложнения жените и бебетата се транспортират в болница.
 
Олга Дукат е убедена, че въвеждането на акушерски модел на грижи, при който жените получават продължителна грижа от акушерка като специалист по нормална бременност и раждане, би довело до значително намаляване на процента на цезарови сечения. Този модел е въведен в страните с най-добри показатели по майчина и неонатална смъртност. Дано и в България да се случи същото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
У-лицата
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата