Омръзнало ми е да живея сама. Откакто съпругът ми почина, няма с кого да прекарвам дните си, няма с кого да споделям емоциите си. Няма кой да ми смени една крушка! Почти всяка вечер ям хляб и кисело мляко, че за сам човек не ми се готви. А ако си сготвя, после ям едно и също цяла седмица, за да не хвърлям. Децата са в Америка, работят. Не съм ги виждала от години... Ако се сетят понякога, се обаждат...
Тази история е до болка позната на хиляди пенсионери у нас, защото самотата понякога е по-страшна и от тежка болест. В "Без будилник" ще ви представим една алтернатива, която няма аналог у нас, една концепция за новото начало. Обичайно рубриката ни е свързана със свободното време на работещите хора, но днес решихме да ви разкажем как в активна "трета възраст" може да се живее добре и у нас. И как се реализира една идея за това.
Възрастните хора искат съвсем обикновени, простички неща като хубава книга, сладки приказки с приятели, разходки сред природата, гимнастика, танци или каре карти на следобеден чай. Така си представяла старините и баба Станка, за която златната трета възраст била свързана с истинската радост от живота. Когато това време обаче дошло, тя останала сама, а мечтите за сладката старост започнали да се изпаряват.
Станислава е нейна внучка. Заедно със своя съпруг Павел започнали да търсят място, в което любимата им баба да изживее достойно своите старини. Станислава разговаряла с приятели, събирала мнения от специалисти, обикаляла и проучвала всички възможности за достоен и социалнозначим живот на една възрастна дама. И накрая установила, че такова място всъщност няма.
"Докато търсех място за моята баба, видях много самотни възрастни хора, които буквално са се предали. И причината за това не е възрастта. А това, че нямат създадени условия за нормален живот, нито мотивация. Децата им често са далече, извън страната, а в България ситуацията е нерадостна за възрастните и те са загубили желание за живот. Трудно се справят с месечната издръжка, лишават се от базови неща, поради липса на средства – пълноценна храна, топлина, нямат почти никакви развлечения... Да не говорим, че живеят в страх заради ширещата се битова престъпност", споделя Станислава.
Тогава на младото семейство хрумва идеята да създадат свое местенце, в което да посрещат не пациенти, а приятели. Влюбват се от пръв поглед в сградата на изоставеното училище в село Добревци, община Ябланица и инвестират заделените си през годините средства в реконструкцията и модернизирането й. След три години усилена работа и събиране на добри практики от Европа, успяват да довършат резиденцията, която вече е готова да посрещне своите първи обитатели.
Кръщават я "Карамел", защото "пенсионерският живот е най-сладкият живот". Разположена в китно селце в Тетевенския балкан, резиденцията е само на час път от София, на няколко километра от град Ябланица – градът на халвата и локума. Въздухът е чист, климатът мек, а наблизо има свежа изворна вода.
"Това не е старчески дом", обяснява концепцията Павел. "Хората тук са младежи между 65 и 80 години", допълва той.
Резиденцията е за активни стари хора, в добро ментално и физическо състояние, които обичат движението и спокойно могат да се обслужват сами. Тя е за тези, които искат качествена промяна в живота си - да избягат от сивотата и самотата в големия град.
Станислава и Павел разработват схема, чрез която да оптимизират максимално разходите на резиденцията. Сградата е енергийно ефективна, държат на безупречната хигиена и високия стандарт на живот – баланс между здравословно хранене, движение и забавления.
В пакета на всеки възрастен са включени пет хранения дневно, както и различни напитки. Идеята е голяма част от храната в резиденцията да бъде собствено производство – освен зеленчукова и овощна градина, на място се приготвят и млечни продукти – сирене, кашкавал, извара, кисело мляко. Планира се също отглеждането на животни за подсигуряване с качествени месни продукти и яйца.
Месечната такса на резиденцията се състои от два компонента: Наем на жилищната площ и общите части - 200 лева и такса за базови услуги - 289 лева.
Част от предложенията, които са замислили организаторите, са сутрешна гимнастика, кардио фитнес, часове по занаятчийство, турнир по шахмат, бридж, белот, табла, разходка в планината, йога, литературно четене. Домакините твърдят, че деца и внуци винаги са добре дошли при баба и дядо.
"Заедно ще гледаме новините и ще обсъдим политиката с чаша червено вино. Библиотеката ни има над 500 заглавия, абонирани сме за интересни вестници и списания. Можем да си приготвим зимнина или да си направим вкусен сладкиш в кухнята. Но най-важното е, че предлагаме приятна компания на хора със сходни интереси, нови приятелства и най-вече - край на самотата!", казват Павел и Станислава.
За съжаление докато подготвят резиденцията, вдъхновението на проекта баба Станка си отива от този свят и не успява да се наслади на живота в "Карамел".
Това обаче още повече мотивира младото семейство да развие бизнеса в нейна чест, защото така ще дадат възможност на възрастните хора в България, които искат да живеят пълноценно, да получат всичко, което тяхната баба не е могла.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.