Дворци, канали, огромни булеварди и мостове... С тези думи може да се опише най-добре градът, в който нищо не изглежда обикновено - Санкт Петербург. Днес в "Без будилник" отлитаме до най-северния многомилионен град, който е същинска малка Европа в огромна Русия.
Неслучайно градът, основан от Петър I през 1703 г., е смятан за най-красивия в Русия. Визията му безспорно е на величествен европейски град, тъй като е дело на италиански и френски архитекти. Но Санкт Петербург едновременно е толкова близък до Европа и толкова далечен. Зад пищните дворци в бароков стил и романтичните канали се вижда истинското лице на Русия - нейния суров климат, огромните мащаби на архитектурата и инфраструктурата, духът и самочувствието на руснаците...
Санкт Петербург изглежда като една северна Венеция, която е увеличена поне стократно. Човек, попаднал сред булевардите на града и водите на Нева, се превръща в малка точица, погълната от грандиозните размери на Санкт Петербург.
Такава може би е била и целта на Петър I. Днес в града всяка сграда е история и всичко разказва за годините на Руската империя. Всеки монумент е свързан или направен в памет на най-могъщите си владетели - първият руски император Петър I и Екатерина Велика.
Отивайки в Санкт Петербург човек задължително трябва да си отдели повече време. Освен огромните размери на града, които физически ще ви попречат да го разгледате добре само за някоко дни, ще имате нужда и от време да "понесете" неговото величие и дух.
Но има една щастлива подробност, която е на ваша страна - белите нощи. От средата на юни до юли Санкт Петербург не спи - нощта все едно никога не настъпва или по-друг начин казано - много рано се съмва. Така се създава измамното чувство, че денят е безкраен, а разходките могат да бъдат дълги.
Една от емблемите на града е най-големият музей в Русия - Ермитажът. Част от него е и Зимният дворец на Екатерина Велика. Затова и Ермитажът е интересен за всички посетители, дори и за тези, които не се интересуват от изкуство. Великолепните зали от императорския дворец разказват на смаяните туристи за отминали епохи.
В близост е и Лятната градина на Петър I - тя е прекрасно място за отдих след изтощителните обиколки. Сред фонтани, зелени лабиринти и статуи можете да се насладите на истинска императорска почивка.
Река Нева, около която е построен града, също не може да остане незабелязана от туристите. На разходка с лодка по нея, както и по каналите, човек може да разгледа още по-лесно и приятно града. А вдигането на мостовете през нощта е огромна атракция за посетителите. В 1 ч. през нощта мостовете по Нева се "разцепват" на две и лодките се състезават коя първа ще мине отдолу. Стотици хора се събират и на брега да наблюдават зрелището.
В града има и много църкви и катедрали. Може би най-красивата в Русия - "Спасителят на кръвта" /Спаса на Крови/ се издига над канал "Грибоедов". Със своите разноцветни куполи и нестандартна архитектура църквата прилича на място от нереален, приказен свят.
Исакиевският събор също впечатлява със своите форми и мащаби, а витите стълби до върха са предизвикателство за туристите, което обаче си струва усилията. Отгоре се разкрива гледка над мегаполиса, но дори и тогава "градът не е в краката ти". Макар и погледнат от високо, сякаш Санкт Петербург няма край...
На двайсетина километра от града се намира и "Петерхоф" - дворецът на Петър I, разположен на брега на Финския залив. Със своя пищен бароков стил, необятни градини и фонтани с фигури от злато Петерхоф достойно може да се конкурира с френския "Версай", от който е вдъхновен. По време на бомбардировките е бил разрушен, но сега е реставриран и туристите могат да се докоснат до императорския лукс.
Въпреки че в Санкт Петербург има изобилие от забележителности, бившата столица на руската империя не е типичната туристическа дестнация, или поне не е такава в обичийния смисъл - няма тълпи от туристи, няма сергии за сувенири и търговци, които те дърпат отвсякъде и те заговарят. Срещат се предимно руснаци, дошли да видят мегаполиса, както и азиатски туристи, които обаче се движат в стройна група.
Няма и много достъпна информация за чуждестранните туристи. Човек разбира за всичко само с питане, но разбира се, само ако говори руски... Дали някой турист ще посети туристически обект сякаш е от второстепенно значение, пък и струва двойно - различни са цените за чужденци и руски граждани.
И въпреки това Санкт Петербург е място, което си заслужава човек да посети поне веднъж в живота. Това е място, на което човек се чувства малък и незначителен пред величието на този град, който смайва, зарежда и вдъхновява.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.