За изминалата 2024 година Япония е регистрирала рекорден брой туристи, посетили страна. Над 36,8 милиона са посетили страната на изгряващото слънце. За сравнение през 2019 година броят на туристите е бил 32 милиона, съобщава Японската национална туристическа организация, цитирана от AFP.
Това бележи връщане към бума, започнал преди повече от десетилетие, преди да бъде прекъснат от пандемията Covid-19, като числата са се увеличили повече от четири пъти от 2012 г.
Това отчасти се дължи на правителствените политики за популяризиране на атракции от величествените склонове на планината Фуджи до светилища и суши барове в по-отдалечени части на страната.
Друг фактор е евтината йена, която се срина спрямо другите валути през последните три години, правейки всичко от купа рамен до ръчно изработен японски кухненски нож по-достъпно.
Япония отдавна е дестинация за много хора, каза Наоми Мано, президент на компанията за хотелиерство и събития Luxurique. Но това е “най-доброто време, защото в момента сякаш Япония е с 30% намаление“, каза Мано пред AFP.
Японското правителство си е поставило амбициозна цел да удвои туристите до 60 милиона до 2030 година. Властите казват, че искат да разпределят посетителите по-равномерно в цялата страна и да избегнат задръстванията от посетители, нетърпеливи да заснемат пролетни черешови цветове или ярки есенни цветове.
Но както в други глобални туристически магнити като Венеция в Италия, има нарастващо отблъскване от жителите на дестинации като древната столица Киото.
Пропитият с традиции град, само на няколко часа път от Токио със скоростния влак, е известен със своите облечени в кимона гейши и все по-пренаселените будистки храмове.
Местните жители се оплакаха от неуважителни туристи, които тормозят гейши в лудост за снимки, както и от задръствания и изхвърляне на отпадъци.
В опит да подобри ситуацията, но и да спечели пари, Киото обяви планове за повишаване на данъците за настаняване, “за да реализира “устойчив туризъм“ с високо ниво на удовлетворение за гражданите, туристите и бизнеса“.
“Ако има тежест върху инфраструктурата, мисля, че облагането на туристите е добра идея“, но Киото трябва да намери “правилния баланс“, каза 21-годишният австралийски турист Лари Кук пред AFP.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.