Изпушването на 20 цигари дневно причинява сериозни генетични увреждания в органите, като във всяка клетка от белите дробове те са 150 годишно, предаде Ройтерс.
Резултатите показват пряка връзка между изпушените през живота цигари и броя на мутациите в ДНК на раковите тумори. Промените са трайни и остават, дори и човек да откаже цигарите. Мутациите са най-много при рак на белите дробове, но туморите в други части на тялото - пикочния мехур, черния дроб, гърлото, също са с променена ДНК, дължаща се на тютюна. Това обяснява, защо пушенето причинява много други видове рак, освен на белите дробове.
Людмил Александров от националната лаборатория Лос Аламос в САЩ, който е роден в България, каза, че досега е било трудно да бъде обяснено как тютюнопушенето увеличава риска от рак в органи, които не са в пряк контакт с дима.
"Преди имахме много епидемиологични данни, свързващи тютюнопушенето с рака, но сега можем вече да наблюдаваме и да определим количествено молекулните промени в ДНК", каза той.
Всяка мутация е потенциална начална точка за "каскада от генетични увреждания", които могат да доведат до рак. Резултатите показват, че пушенето на кутия цигари дневно води до средно 97 мутации годишно във всяка клетка на ларинкса, 39 мутации - на фаринкса, 23 - на устата, 18 - на пикочния мехур, шест - на черния дроб.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.