Плъхове, изложени на стрес, консумират много по-голямо количество алкохол и демонстрират отслабена допаминова реакция, съобщи агенция ЮПИ, позовавайки се на изследване на Университета в Пенсилвания.
Изследването е съсредоточено върху анализа на връзката между преживения стрес и употребата на пристрастяващи вещества.
Плъховете в експерименталната група били изложени на интензивен стрес в продължение на 1 час, преди учените да проследят поведението им 15 часа по-късно, когато водата им била смесена с етанол.
"Стресовата реакция се е развила, за да ни предпазва, но пристрастяващите вещества използват механизмите й, за да излъжат мозъка да иска още от тях", коментира изследователят Джон Дейни. "При химично блокиране на рецепторите за стресови хормони на невроните, предотвратяваме повишената консумация на алкохол", допълва той.
С времето, невроните на експерименталната група ставали все по-възбудими и карали плъховете да прибягват все по-често до етаноловата вода. След като учените приложили химикала CLP290 обаче, стресовите нива се върнали към нормалното.
Според Дейни това откритие може да спомогне за разработването на нови методи на лечение на индивиди, страдащи от посттравматичен стрес, който предизвиква импулсивно поведение и злоупотреба с пристрастяващи вещества.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.